Достапни линкови

Инаугуриран новиот лидер на Чеченија


Разман Кадриов
Разман Кадриов денеска положи заклетва како нов лидер на северно-кавкаската република Чеченија. На голема бина со руски знамиња во главниот град Грозни лидерот беше инаугуриран пред 1,000 присутни, настан кој се емитуваше на државната телевизија повеќе од еден час. Кадиров се заложи дека ќе го направи регионот „најдобар од сите Руски региони“. Рускиот претседател Димитриј Медведев и премиерот Владимир Путин не присуствуваа на церемонијата. Белорускиот претседател Александар Лукашенко бил единствениот странски лидер присутен на инаугурацијата.
XS
SM
MD
LG