Достапни линкови

Белоруски опозициски активисти осудени поради протести


Еден од притворените демонстранти по минатогодишните протести
Уште еден белоруски политички активист денеска е осуден на 3 и пол години затвор за учество во политичкиот протести по минатогодишните претседателски избори. До сега се осудени вкупно 8 опозициски активити за учество во масовниот протест во Минск на 19 декември минатата година. Организацијата за заштита на човековите права „Амнести Интеренешнал“ побара од Белорусија да ги ослободи сите демонстранти. Во постпретседателските изборни простести учествуваа илјадници демонстранти.
XS
SM
MD
LG