Достапни линкови

Вести

Кремљ: Приемот на Украина во НАТО би бил „опасност и закана“

Русија се закани со контрамерки во случај Украина да влезе во НАТО, велејќи дека тоа ќе има „многу негативни последици за и онака полууништената европска безбедносна архитектура, а исто така ќе биде и крајна опасност и закана за нашата земја“, јавува германската новинаска агенција ДПА.

Таквиот потег ќе бара „прилично јасен и силен одговор“ од руската страна, рече на 10 јули портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Кремљ е свесен дека постои дебата меѓу членките на НАТО за пристапот на Украина пред самитот во Литванија и „дека има различни гледишта за ова“, продолжи Песков.

Киев се обидуваше „да изврши притисок врз сите“ за ова прашање, рече тој.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави до знаење дека Украина нема да стане членка додека трае војната и дека од самитот во Вилнус нема да биде испратена официјална покана до Киев.

Во НАТО нема едногласна позиција за тоа дали Украина треба да добие членство „во овој момент, среде војна“.

Пред самитот, неколку земји го поддржаа британскиот предлог да му се дозволи на Киев да ја прескокне таканаречената програма Акционен план за членство (МАП), која ги поставува политичките, економските и воените цели што кандидатите мора да ги исполнат и кои ги имаа другите земји од Источна Европа пред влез во НАТО.

види ги сите денешни вести

Украинските сили се борат за Вовочанск, САД ветуваат нова испорака на оружје

Украински полицаец во градот Вовочанск, Харкивска област. 13 мај 2024 година.
Украински полицаец во градот Вовочанск, Харкивска област. 13 мај 2024 година.

Руските сили на 20 мај продолжија со својот немилосрден напад врз украинскиот регион Харкив, вклучително и со масовен напад со беспилотно летало врз самиот град, додека локалните власти рекоа дека вооружените украински војници сè уште држат околу 60 отсто од пограничниот град Вовчанск којшто е во фокусот на кампањата на Москва во последните недели.

„Непријателот продолжува да се обидува да ги потисне вооружените сили на Украина од Вовчанск“, изјави за националната телевизија Роман Семенуха, заменик-шеф на регионалната воена администрација.

Тој додаде дека „околу 60 отсто“ од Вовочанск е под контрола на украинските сили, но дека руските напади не престануваат, јави украинскиот сервис на Радио Слободна Европа.

Семенука рече дека Русите ги концентрираат своите напори на Вовчанск и Липци - уште едно населено место во областа каде што пред војната живееле околу 4.500 луѓе.

Украина соопшти дека рано денеска ги соборила сите 29 беспилотни летала камикази од типот Шахед, лансирани од Русија во Харкив, вториот по големина град во Украина.

Украинската војска, исто така, соопшти дека Русија лансирала балистичка ракета „Искандар-М“, но не соопшти дали била пресретната.

На 10 мај, руските трупи почнаа да ги гранатираат пограничните населби во регионот Харкив и започнаа копнена офанзива во областа Вовчанск. Се чини дека на 16 мај руските единици влегле во Вовчанск, на околу пет километри од границата, каде што се водат најжестоките борби на северот.

Заземањето на Вовчанск - дом на околу 17.500 луѓе пред војната - ќе го претставува најважниот напредок на Русија од почетокот на офанзивата во регионот Харкив, додека Кремљ се обидува да ги развлече украинските сили на североисток.

Соединетите Држави понудија нова поддршка за Киев, повикувајќи ги другите сојузници да продолжат со снабдување со оружје за да помогнат во одбраната на Украина.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин и околу 50 шефови на одбрана од целиот свет се состанаа на 20 мај за да ги координираат дополнителните испораки на воена помош за Украина.

„Се среќаваме во време на предизвик“, рече Остин, ветувајќи дека американското оружје ќе продолжи да пристигнува „од недела во недела“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во интервју објавено од Ројтерс, се пожали дека на западните сојузници им треба премногу долго за да донесат клучни одлуки за дополнителна воена поддршка.

„Секоја одлука до која ќе дојдеме ние, а подоцна и сите, доцни околу една година“, рече тој.

Израел и Хамас го осудуваат барањето за апсење на нивните лидери

Населба во градот Газа во северниот дел на палестинската територија. 15 мај 2024 година.
Населба во градот Газа во северниот дел на палестинската територија. 15 мај 2024 година.

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави дека барањето на главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за апсење на израелски функционери поради војната во Газа е срамно.

„Донесен со лоша намера, овој едностран потег претставува едностран политички чекор кој ги охрабрува терористите ширум светот и ги крши сите основни правила на судот“, рече Херцог.

Херцог изрази очекување дека потегот на обвинителот ќе биде осуден и отфрлен од сите лидери на „слободниот свет“.

Тој исто така изјави дека лидерите на Хамас се виновни за иницирање масовни убиства и дека обидот да се повлечат паралели меѓу нив и демократски избраната влада на Израел е неприфатлив.

„Таа (владата) работи на исполнување на својата должност да ги брани и заштити своите граѓани во целосна согласност со меѓународното право“, заклучи Херког.

Меѓународниот кривичен суд ги обвинува израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант за истребување, гладување како метод на војна, одбивање на хуманитарна помош и гранатирање на цивили во Појасот Газа.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја нарече скандалозна одлуката на главниот обвинител на МКС, пишуваат израелските медиуми.

„Ова нема да ме спречи, ниту ќе не спречи“, наводно рекол Нетанјаху на состанок на неговата партија Ликуд, пренесува израелскиот портал Ynet.

Тајмс оф Израел наведува дека Нетанјаху се очекува наскоро да даде официјално соопштение.

МКС ги бара и претставниците на Хамас Исмаил Ханије, Јахја Синвар, Мухамед Деиф за, како што наведува судот, злосторства на истребување, убиства, земање заложници, силување, сексуални напади и тортура, пренесуваат агенциите.

Претседателот на израелскиот парламент (Кнесет) Амир Охана изјави дека Меѓународниот кривичен суд во Хаг му докажал на светот дека не е легитимен.

„Тоа е скандалозна одлука што ја става државата Израел заедно со терористичката организација Хамас, која киднапираше, мачеше, палеше, масакрираше и убиваше Евреи“, рече Охана.

Палестинскиот Хамас, кој Европската унија (ЕУ) и Соединетите Американски Држави (САД) го сметаат за терористичка организација, објави дека најостро го осудува барањето на главниот обвинител на МКС.

„Тоа ги претставува обидите на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд да ја изедначи жртвата со џелатот со издавање налози за апсење против голем број лидери на палестинскиот отпор“, се вели во соопштението на организацијата, пренесува Франс прес.

Високиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри, рече дека одлуката на обвинителот го охрабрува Израел да продолжи со својата „војна за истребување“.

Васел Абу Јусеф од Палестинската ослободителна организација (ПЛО) оцени дека постои конфузија околу тоа која е жртвата.

„Палестинскиот народ има право да се брани. Бараме од МКС да издаде налози за апсење на израелски службеници кои вршат геноцидни злосторства во Појасот Газа“, рече Јусеф.

Новинските агенции јавуваат дека Хамас и другите екстремистички организации во Појасот Газа се верува дека држат 129 заложници од околу 250 кои беа киднапирани за време на нападот на 7 октомври на јужен Израел, во кој загинаа околу 1.200 луѓе. Се додава дека повеќе од 35.500 Палестинци биле убиени во израелската воена кампања што следеше во Појасот Газа. Израел тврди дека загинале 282 израелски војници.

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, побара да се распишат налози за апсење на лидерите на Хамас и Израел, вклучително и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Како што објави АП на 20 мај, Кан рече дека верува оти Нетанјаху, израелскиот министер за одбрана Јоав Галант и тројца лидери на Хамас се одговорни за воените злосторства и злосторствата против човештвото во Појасот Газа и Израел.

Уапсен судија од Врховниот суд за „примање награда за противзаконито влијание“

Macedonia - Supreme Court of Macedonia - 15jul2016
Macedonia - Supreme Court of Macedonia - 15jul2016

Полицијата денеска уапсила судија од Врховен суд кој бил осомничен за сторено кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Судијата бил лишен од слобода на самото место додека го извршувал кривичното дело, наведуваат од Министерството.

Од институцијата велат дека во моментов се чекаат понатамошни насоки од надлежен јавен обвинител.

Уапсениот судија има право да се повика на судиски имунитет за кој одлучува Судскиот совет на седница на Советот со мнозинство гласови од вкупниот број членови со право на глас.

МИА објави дека од Судски совет засега немаат добиено информација.

Полициска акција на северот на Косово - затворени шест филијали на Поштенската штедилница на Србија

Косовската полиција во полициска акција во северна Митровица.
Косовската полиција во полициска акција во северна Митровица.

Властите во Косово на 20 мај објавија дека го затвориле претставништвото на Банката „Поштанска штединица Србија“ и нејзините пет други филијали во четири општини на северот на Косово каде мнозинство се Срби.

Косовската полиција соопшти дека акцијата на северот на Косово била спроведена врз основа на извештаи на институциите за финансиски надзор, како што се единицата за финансиско разузнавање и Централната банка на Косово, заедно со Даночната управа на Косово.

Во соопштението на косовската полиција е наведено дека акцијата се одвивала без проблеми и инциденти.

„Целта на полициската акција е воспоставување ред и законитост, при што по овластување на надлежен обвинител беа затворени шест единици на таканаречената нелегална Поштенска штедилница на северот од државата“, соопштија од полицијата.

Во акцијата на северот беа забележани членови на Мисијата на Европската Унија за владеење на правото на Косово (ЕУЛЕКС) и на мировната мисија на НАТО на Косово, КФОР.

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, им честиташе на институциите за „покажаниот успех“ за време на акцијата на северот.

Акцијата на косовските власти следеше една недела откако Централната банка на Косово објави дека завршил преодниот период за забраната на користење на српскиот динар за плаќање.

Србија силно се спротивстави на регулативата на ЦБК, која го предвидува еврото како единствена валута за плаќање.

Државата Србија издвојува милиони евра за исплата во динари на плати, пензии и дополнителна помош на Србите во Косово.

ЦБК на 13 мај објави дека по завршувањето на периодот на транзиција, лиценцирала осум филијали на финансиски институции во општините со српско мнозинство, во Лепосавиќ, Звечан, Грачаница, Штрпац и една во Шилово во Гњилане.

Меѓународната заедница побара од Косово да го одложи спроведувањето на уредбата за ЦБК, наведувајќи го негативното влијание што може да го има врз српската заедница во Косово.

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков в четврток излегува од затвор

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков.
Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков.

Апелациониот суд во Скопје одлучи дека поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков в четврток на 23 мај излегува од затвор, под услов до 25 април 2025 година да не стори кривично дело.

Одлуката на Апелациониот суд доаѓа по жалбата на Мијалков на решението на Основниот кривичен суд Скопје со кое Судот донесе одлука за условен отпуст на Мијалков со што тој требаше да излезе од затворот во Струга на 25 декември годинава, а условниот отпуст да му се смета до 25 април 2025 година.

Апелациониот суд Скопје решението по жалбата на Мијалков на одлуката на Кривичниот суд Скопје го донел на седница на 14 мај годинава која не била јавна.

„Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека постапувајќи по кривичниот предмет КР-84/24, на нејавна седница на ден 14.05.2024 година, донесе решение со кое ја уважи жалбата на осудениот С.М. од С. и решението на Основниот кривичен суд Скопје го преиначи така што осудениот се отпушта на ден 23.05.2024 година од издржување на казната затвор, под услов до истекот на условниот отпуст -25.04.2025 година, да не стори ново кривично дело“, се вели во соопштението од Апелација.

Мијалков издржува казна затвор од три години во затворот во Струга за случајот „Империја“.

Тој во случајот „Империја“ призна вина и се спогоди со Обвинтелството, а казната беше три години затвор и одземање на имот вреден околу 30 милиони евра, меѓу кои 25 станови и парцелата до хотелот Мериот.

Србија и Романија ќе ја градат хидроелектраната Ѓердап 3

Хидроцентралата Ѓердап 1, Србија.
Хидроцентралата Ѓердап 1, Србија.

Изградбата на хидроцентралата „Ѓердап 3“ Владата на Србија ја прогласи за проект од посебно значење, соопшти Министерството за рударство и енергетика на Србија.

Министерството во соопштението од 20 мај наведува дека тој стратешки објект на реката Дунав се работи во координација со Романија и дека е еден од најголемите во регионот.

Се додава дека во Србија и Романија се формирани тимови за изградба на хидроцентралата, како и дека се завршени генералниот проект и претходната физибилити студија.

За ова денеска во Белград разговараа министерката за рударство и енергетика Дубравка Ѓедовиќ Хандановиќ и амбасадорката на Романија во Србија Силвија Давидоја.

Најавено е дека ревитализацијата на хидроелектраната „Ѓердап 2“ треба да започне во 2025 година, откако ќе заврши реновирањето на хидроцентралата „Ѓердап 1“ и дека ќе се продолжи нивниот работен век за најмалку 30 години.

Ѓердап 1 беше пуштена во употреба во мај 1972 година, додека Ѓердап 2 е во функција од 1985 година.

Според веб-страницата на Електропривреда Србија, Ѓердап 3 се планира да биде реверзибилна хидроцентрала на 1007-от километар од Дунав. Водата ќе се зафаќа од езерото Ѓердап и ќе се пумпа во двата горни басени во периоди кога српскиот електроенергетски систем има вишок на електрична енергија. Во деновите на максимално оптоварување, таа би работела како електрана за складирање.

Планирано е сите три електрани во системот Ѓердап да имаат вкупна моќност од 2.400 мегавати.

Двете постоечки хидроцентрали се со моќност од 1.605 мегавати. Тие учествуваат со 20 отсто од вкупното годишно производство на електрична енергија во земјава.

Најавено е и дека Србија и Романија договориле меморандум за разбирање за изградба на гасна интерконекција меѓу двете земји и дека наскоро се очекува негово потпишување.

Во Москва започна судењето на театарската режисерка Беркович и на драмската писателка Петричук

Руската драмска писателка Светлана Петријчук (L) и сценската режисерка Евгенија Беркович на сослушување во Московскиот окружен суд Хамовники. 30 јуни 2023.
Руската драмска писателка Светлана Петријчук (L) и сценската режисерка Евгенија Беркович на сослушување во Московскиот окружен суд Хамовники. 30 јуни 2023.

Воениот суд во Москва го започна судењето на театарската режисерка Евгенија Беркович и на драмската писателка Светлана Петричук, кои се обвинети за оправдување тероризам.

Двете жени ја повторија својата невиност, откако судењето започна на 20 мај.

Тие беа уапсени во мај 2023 година по продукцијата на претставата „Финист - Храбриот сокол“.

Претставата зборува за Русинки кои се омажиле за мажи муслимани и се преселиле во Сирија.

Претставата, која првпат беше изведена во декември 2022 година, ја доби руската национална театарска награда „Златна маска“.

Доколку бидат прогласени за виновни, жените се соочуваат со затворска казна до пет години.

Владата предупредува граѓаните да внимаваат на лажни СМС пораки во кои се бара надомест

Содржината на СМС пораката за која Владата предупредува граѓаните да внимаваат оти станува бор за измама.
Содржината на СМС пораката за која Владата предупредува граѓаните да внимаваат оти станува бор за измама.

Владата денеска соопшшти граѓаните да внимаваат доколку добијат СМС или други пораки во кои се посочува Владата како испраќач и се бара надомест.

„Во конкретниот случај кој се појави во изминатите часови, станува збор за смишинг и фишинг измама која е пријавена и по која соодветните служби веќе постапуваат. Доколку граѓаните добијат или веќе добиле порака со ваква или слична содржина во која се посочува Владата како испраќач, истата треба да ја сметаат за лажна и да не кликаат ниту на дадените линкови, ниту да одговараат на пораките кои ги добиле“, велат од Владата.

Влада фишинг напад.
Влада фишинг напад.

Владата апелира до граѓаните да не наседнуваат на лажни пораки од странски телефонски броеви и мејлови и да не ги даваат личните податоци.

„Граѓаните треба да бидат внимателни и одговорни околу своите лични податоци, односно да не ги споделуваат и разменуваат со непознати лица, како и со лица на кои не може однапред да им се утврди идентитетот, се наведува во соопштението.

Пекинг: Тајван е Кина, без разлика кој е таму на власт

CHINA-TAIWAN-US-DIPLOMACY-POLITICS
CHINA-TAIWAN-US-DIPLOMACY-POLITICS

Пекинг објави дека Тајван е дел од Кина, без разлика кој е таму на власт, објавија кинеските државни медиуми.

„Внатрешната политичка ситуација во Тајван на никаков начин нема да го промени историскиот и правниот факт дека двата брега на теснецот припаѓаат на една иста Кина“, објави на 20 мај портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина, Ванг Венбин.

Кина го смета островот со 23 милиони жители, кој има автономна влада, како дел од сопствената територија и има намера да го врати под своја контрола.

„Независноста на Тајван е во ќорсокак“, рече Венбин.

Новиот претседател на Тајван, Лаи Чинг-те, ја презеде функцијата во понеделникот и вети дека ќе ја продолжи рамнотежата за зачувување на суверенитетот на Тајван без формално прогласување независност.

Во својот говор на инаугурацијата, тој рече дека Пекинг мора да го почитува изборот на тајванскиот народ.

„Кина треба да престане со своите воени и политички закани“, рече Лаи во Тајпеј.

Тој изјави дека сака да разговара со Кина и дека Тајван нема да прави отстапки за демократијата и слободата.

Мирот е единствениот пат и тоа е нашата долгорочна цел“, рече новиот претседател на Тајван.

Пекинг го опиша Лаи како „опасен сепаратист“ поради неговите изјави за поддршка на независноста на Тајван.

Кинеската канцеларија за тајванските прашања соопшти дека во неговиот инаугуративен говор испратил опасен сигнал и го нарече провокација чија цел е да ја поткопа стабилноста меѓу двете страни на Тајванскиот теснец.

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Нетанјаху и на лидерот на Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Меѓународниот кривичен суд бара налози за апсење на израелскиот прмеиер Бенјамин Нетанјаху и на лидерот на Хамас Јахја Синвар под обвинение за воени злосторства и злосторства против човештвото поради нападите врз Израел на 7 октомври и последователната војна во Газа, изјави главниот обвинител на судот Карим Кан за Си-Ен-Ен.

„Постојат разумни основи да се верува дека израелскиот премиер Нетанјаху сноси кривична одговорност за воени злосторства и злосторства против човештвото“, рече обвинителот на Меѓународниот суд на правдата.

Кан рече дека МКС бара и налози за апсење на израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, како и за двајца други водачи на Хамас - Мохамед Диаб Ибрахим ал-Масри, водачот на бригадите Ал Касем и попознат како Мохамед Деиф и Исмаил Ханија, политички лидер на Хамас.

Одлуката го става Нетанјаху „во друштво“ на рускиот претседател Владимир Путин, по кого МКС издаде налог за апсење поради војната на Москва против Украина, јави Си-Ен-Ен.

Судски панел ќе го разгледа барањето на Кан.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на 26 април рече дека Израел „никогаш нема да прифати каков било обид на Меѓународниот кривичен суд да го поткопа неговото вродено право на самоодбрана“.

Истрагата на Меѓународниот кривичен суд опфаќа наводи кои датираат од војната во Газа во 2014 година, како и израелската изградба на еврејски населби на окупираната територија што Палестинците ја сакаат за нивната идна држава.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG