Достапни линкови

Вести

Продолжува средбата на историската комисија меѓу Северна Македонија и Бугарија

Состанок на Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија (фотографија од датотека)
Состанок на Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија (фотографија од датотека)

Во Скопје денеска продолжува вчера започнатата средба на Мешовитата историска комисија меѓу Северна Македонија и Бугарија. Главна точка на средбата, според најавите, се македонските учебници по историја за 7-мо одделение и што би можело да се промени во нив. На претпоследниот состанок за оваа година, македонските и бугарските историчари се фокусираат врз 10-иот и 11-иот век, а се очекува расправа и за рано османлискиот период. Дводневната средба се одржува во македонското МНР.

Препораки за промена во учебници во Софија и Скопје и заедничко чествување на историски личности

Во минатиот месец, Мешовитата комисија усвои и објави препораки кои се однесуваат на учебниците по историја за 6-то одделение во Македонија и 5-ти клас во Бугарија. Во овие учебници треба да се менуваат лекциите за античкиот период, а беа усвоени и текстови врз кои заеднички ќе се слават Светите Кирил и Методиј, Свети Климент, Свети Наум и Цар Самоил. По ова следуваа реакции од македонските интелектуалци кои меѓу другото сматаат дека во учебниците ќе се шири софиската верзија на историјата, што подоцна беше демантирано од македонските историчари во комисијата. Ова е четврта од предвидените пет средби за оваа година.

види ги сите денешни вести

Седум експрипадници на југословенската армија осудени за воени злосторства врз косовските Албанци

Судот во Белград (архивска фотографија)
Судот во Белград (архивска фотографија)

Поранешниот припадник на Војската на Југославија (ВЈ), Топлица Миладиновиќ е осуден на 20 години затвор за воени злосторства врз косовските Албанци во селата во околината на Пеќ во 1999 година.

Како што денеска (24 април) објави Вишиот суд во Белград на својата веб-страница, за воени злосторства се осудени уште шестмина други поранешни членови на југословенската армија – Предраг Вуковиќ на 13 години, Абдулах Сокиќ на 12 години, Синиша Мишиќ на пет,а по две години затвор добиле Лазар Павловиќ, Славиша Кастратовиќ и Бобан Богиќевиќ.

Ослободителни пресуди, пак, добиле Вељко Корачанин и Милам Ивановиќ.

Според обвинението, поранешни членови на 177-от воен територијален одред на југословенската армија, познат како „Шакали“, учествувале во масакрот на косовските Албанци во селата Ќушка, Захач, Пављан и Љубениќ во текот на април и мај 1999 година.

Обвинетите, како што се наведува во обвинението, учествувале во убиства и уништувале и опустошувале имоти на цивили.

Обвинителството го обвини Топлица Михаиловиќ дека како командант на територијалниот одред наредил протерување на албански цивили и оти знаел за убиствата и грабежите направени при присилното раселување.

Во обвинението се наведува дека убиствата биле извршени на суров и подмолен начин, дека жртвите често биле пукани од зад грб, по што повеќето тела биле запалени за да се оневозможи идентификација на жртвите.

Пресудата на Вишиот суд не е правосилна односно може да се обжали до Апелациониот суд.

Претставничката на невладиниот Фонд за хуманитарно право (ФХП), Наташа Канди, по пресудата за воени злосторства во околината на Пеќ изјави дека човечкиот живот не е важен во судските постапки.

„Моето чувство, по 14 години од почетокот на судењето за убиството на цивилите во Ќушка, Захаќ, Љубениќ и Пављан, е дека човечкиот живот не е важен во судските постапки“, вели таа во изјава дадена преку соопштение од ФХП.

Судењето за случајот „Ќушка“ започна во 2010 година, првата пресуда беше донесена во 2014 година, но Апелацискиот суд на Србија ја укина во 2015 година.

До 15 часот правото на глас го искористиле 35 проценти од гласачите

илустрација
илустрација

Одзивот на гласачите до 15 часот, на првиот круг од претседателските избори изнесува 35 проценти. Според податоците на официјалната веб страница на Државната изборна комисија (ДИК).

Право на глас до 15:00 часот оствариле 534 988 граѓани.

Најголем одзив е забележан во општините Новаци (57,69) отсто и Крива Паланка (51,92) проценти, а најмал во општините Маврово-Ростуше (17) отсто и Центар Жупа (13, 11)отсто.

Во Северна Македонија денеска (24 април) се одржуваат претседателски избори на кои право на глас имаат 1.814.317 граѓани.

Киев од ЕУ доби транша од 1,5 милијарди евра

Илустративна фотографија.
Илустративна фотографија.

Украина доби од Европската унија нова транша од 1,5 милијарди евра финансиска поддршка и се надева дека ќе добие уште десет милијарди евра подоцна оваа година, соопштија властите.

Украинскиот министер за финансии Сергеј Марченко изјави дека ЕУ, која ѝ обезбеди на Украина 31 милијарда евра, стана најголемиот донатор на буџетско финансирање на Украина од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

„Меѓународната поддршка е клучот за обезбедување макроекономска стабилност и градење на основите на економскиот раст“, рече Марченко.

Соединетите држави, кои одобрија милијарди долари во нов пакет помош за Украина, се исто така важен донатор.

Украина се соочува со буџетски дефицит од 37 милијарди долари оваа година и во голема мера се потпира на финансиската помош од западните партнери за финансирање на социјалните и хуманитарните трошоци.

Киев го користи најголемиот дел од својот државен приход за финансирање на одбранбените напори, додека неговите војници се борат против поголемата и подобро опремена војска на Русија, пишува Ројтерс.

Израел се подготвува да ги евакуира цивилите од Рафа пред пред да го почне нападот што го вети

Раселени Палестинци ја проверуваат локацијата по израелски напад врз шаторскиот камп во Рафа, јужниот дел на Појасот Газа, на 22 април 2024 година.
Раселени Палестинци ја проверуваат локацијата по израелски напад врз шаторскиот камп во Рафа, јужниот дел на Појасот Газа, на 22 април 2024 година.

Израел набави десетици илјади шатори за палестинските цивили кои во следните недели планира да ги евакуира од Рафа, пред ветениот напад врз градот што го гледа како последен бастион на Хамас во Појасот Газа, соопштија денеска израелски извори.

На египетската граница, населението на Рафа се зголеми за дополнителни над еден милион Палестинци кои избегаа од шестмесечната израелска офанзива во другите делови на Појасот Газа.

Нивната судбина ги загрижува западните сили, но и Египет, кој ја отфрли можноста за какво било прифаќање на бегалците на Синај.

По неколкунеделни преговори со САД за мерките за заштита на цивилите, израелското Министерство за одбрана купи 40.000 шатори, секој со капацитет од 10 до 12 лица, за Палестинците да бидат преселени од Рафа, соопштија израелски владини извори.

Видео кое кружи на интернет покажува квадратни бели шатори кои се подигнати во Кан Јунис - град кој се наоѓа на пет километри од Рафа.

Ројтерс не можеше да го потврди ова, но доби снимки од сателитската компанија „Maxar“ на кои се прикажани повеќе шатори во Кан Јунис, каде што немаше ништо на 7 април.

Израелското Министерство за одбрана одби да даде каков било коментар.

Владини извори рекоа дека воениот кабинет на премиерот Бенјамин Нетанјаху планира да се состане во следните две недели за да ја одобри евакуацијата на цивили, што се очекува да потрае околу еден месец и се претпоставува дека тоа е првата фаза од чистењето во Рафа.

Кабинетот на Нетанјаху не даде веднаш коментар.

Иако таа не наведе детали за конкретни борбени планови, израелската армија се почесто испраќа сигнали дека е подготвена да тргне во Рафа.

„Хамас е силно погоден во северниот сектор. Силно е погоден и во центарот на Појасот Газа, а наскоро ќе биде тешко погоден и во Рафа, изјави во вторникот бригадниот генерал Ицик Коен - командант на 162-та дивизија која дејствува во Појасот Газа.

„Хамас треба да знае дека кога ИДФ (Израелските одбранбени сили) ќе влезат во Рафа, најдобро би било да ги кренат рацете за да се предадат. Рафа нема да биде како Рафа денес... Таму повеќе нема да има муниција. И таму нема да има заложници“, вели Коен.

Во средата армијата објави дека мобилизирала две резервни бригади за мисии во Појасот Газа.

Израел тврди дека Рафа е дом на четири недопрени борбени баталјони на Хамас - организација означена како терористичка од Соединетите Држави и Европската унија, која е засилена со илјадници борци од исламистички екстремистчки групи кои се повлекуваат.

Победата во војната во Појасот Газа започната по убиствата и киднапирањата од страна на Хамас на 7 октомври 2023 година, е невозможна без заземањето на Рафа, поразот на Хамас и враќањето на сите заложници, тврди Израел.

Хамас не коментира за своите распоредувања.

Во говорот во вторникот по повод 200-тиот ден од војната, портпаролот на вооруженото крило на Хамас, Абу Убаид, рече дека Израел постигнал само „понижување и пораз“ во кампањата која, според медицинските претставници на Хамас во Газа, убиени се повеќе од 34.000 Палестинци.

На 7 октомври Хамас уби 1.200 луѓе и киднапираше 253, според израелските податоци. Од тие заложници, 129 останаа во Појасот Газа, велат израелските власти. Повеќе од 260 израелски војници се убиени во копнени борби од 20 октомври, соопшти армијата.

Европскиот парламент го одобри Планот за раст за Западен Балкан

Зградата на Европскиот парламент.
Зградата на Европскиот парламент.

Европскиот парламент го изгласа Планот за раст за Западен Балкан, што е досега најамбициозниот финансиски пакет на Европската унија за регионот.

За овој пакет гласаа 517 европски пратеници, 56 беа против, а 30 беа воздржани.

Гласањето за пакетот се одржа само еден ден пред распуштањето на Европскиот парламент, бидејќи институциите влегуваат во изборен период, за претстојните избори за новиот состав на парламентот и за функционерите на институциите на ЕУ, кои ќе се одржат меѓу 6 и 9 јуни во сите земји-членки.

Според текстот за кој се договорија Европскиот совет и Европскиот парламент, земјите од регионот ќе треба да исполнат голем број на не толку лесни критериуми за да го искористат пакетот финансиска помош.

Меѓу нив се основните критериуми кои важат подеднакво за сите земји-членки, а се однесуваат на владеењето на правото, почитувањето на принципите на демократијата, институционалните реформи и преземањето на неопходните чекори за да се осигура дека средствата нема да се злоупотребат.

Покрај критериумите поврзани со реформите и владеењето на правото, постојат и критериуми од политичка природа.

За Косово и Србија постои „уште еден услов“ поврзан со напредокот во процесот на нормализација на односите.

Со Планот за раст за Западен Балкан, ЕУ има намера двојно да ја зголеми економијата на земјите од регионот во следните десет години.

Овој план беше предложен од Европската комисија во ноември 2023 година.

Станува збор за фонд од шест милијарди евра, од кои две милијарди се во форма на грантови, а останатите четири милијарди во форма на кредити со многу поволни рати.

Целта на ЕУ е со овој план да го стимулира економскиот раст во шесте земји од регионот, во исто време да го помогне реформскиот процес и со тоа да земјите да се подготват за влез во ЕУ што е можно поскоро.

Според предлогот, ќе се поедностави постапката за исплата на финансиски средства, но заострени се критериумите за нивно добивање.

До 13 часот одзивот на гласачи е 24,92 проценти

Прес конференција на Државната изборна комисија (ДИК), 24 април 2024 година
Прес конференција на Државната изборна комисија (ДИК), 24 април 2024 година

Гласањето на сите избирачки места се одвива мирно, а одзивот на гласачите до 13 часот, на првиот круг од претседателските избори изнесува 24,92 отсто, соопшти Државната изборна комисија (ДИК) на прес конференцијата во 13:30 часот.

Право на глас до 13:00 часот оствариле 417 170 граѓани.

Најголем одзив е забележан во општината Новаци (42,87) отсто, а најмал во општината Врапчиште (10,18) проценти.

До Комисијата пристигнале 140 приговори за заштита на избирачките права. Од нив Комисијата усвоила 16 и на истите им било овозможено правото да гласаат. Осум приговори се отфрлени како неуредни, а 9 се одбиени. Останатите се во процес на разгледување.

Во Северна Македонија се одржува прв круг претседателски избори на кои право на глас имаат 1.814.317 граѓани.

МВР: Мирен изборен ден со одредени нерегуларности

Портпарол на МВР, Тони Ангеловски
Портпарол на МВР, Тони Ангеловски

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека изборниот ден се одвива мирно и без поголеми нарушувања на изборниот процес. Сепак како што изјави портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, на некои места биле регистрирани одредени неправилности.

„Од отворањето на гласачките места досега имаме регистрирано две фотографирања на гласачко ливче, едно во Скопје, а едно во Штип. Покрај тоа, во Бучим, Радовишко, има едно лице што го покажало гласачкото ливче на набљудувач“, изјави Ангеловски.

За сите овие настани, како што вели тој, се преземаат мерки за расчистување на случаите.

„Покрај тоа, на територијата на општина Чаир се забележани летоци, кои биле оставени на паркирани возила, а исто така се испишани и два графита. На едно гласачко место во Скопје, покрај испишаниот графит, од страна на претседател на избирачки одбор е пријавено дека во 6.30 часот во ходникот е пронајдена димна бомба. Веднаш се преземени мерки и активности и на ова место гласањето се одвива непречено“, додава Ангеловски.

Од МВР апелираат граѓаните и учесниците на изборите, да се воздржат од какви било инциденти во текот на гласањето, па се до завршувањето.

Одзивот до 11:00 часот e 12,78 отсто

Илустрација од избирачко место на првиот круг од претседателските избори
Илустрација од избирачко место на првиот круг од претседателските избори

Одзивот на гласачите до 11:00 часот во првиот круг од претседателските избори е 12,78 отсто, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Според податоците на официјалната веб-страница на ДИК до 11 часот гласале 229 417 гласачи.

Овие проценки се врз основа на обработени 3416 избирачки места од вкупно 3508 во општините на територијата на целата држава.

Гласањето на претседателските избори - мирно и без проблеми
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Според истите податоци, поголема излезност е забележана во Демир Капија (24%) и Градско (20%), а помала во општините Боговиње (5%) и Маврово Ростуша (4,5%).

Претходно, на прес-конференцијата во 9:00 часот претседателот на ДИК, Александар Даштевски соопшти дека гласачките места биле отворени навреме, иако на некои избирачки места се појавиле технички проблеми, кои како што додаде, биле тековно решавани.

Во Северна Македонија денеска (24 април) се одржуваат претседателски избори на кои право на глас имаат 1.814.317 граѓани.

Кина го осуди одобрувањето на американскиот пакет воена помош за Тајван

Кинеско знаме, илустрација
Кинеско знаме, илустрација

Кина денеска го критикуваше одобрувањето на новиот пакет американска воена помош за Тајван, наведувајќи дека со тоа островот се става во „опасна ситуација“.

Американскиот Сенат синоќа одобри воена помош од 95 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван по неколку месеци одложување и дебата за тоа колку САД треба да бидат вклучени во војни во странство.

Од тоа, осум милијарди долари беа наменети за Тајван, со цел да се спротивстави на кинеската закана од инвазија.

Кина смета дека Тајван, кој прогласи независност, е дел од нејзината територија и се закани дека таа позиција ќе ја брани со сила доколку е потребно.

Кинеската канцеларија во Тајван соопшти дека помошта „сериозно ги прекршува“ обврските на САД кон Кина и „испраќа погрешен сигнал до тајванските сепаратистички сили“.

ОН бараат истрага за масовните гробници откриени во две болници во Газа

Луѓето ги носат телата на Палестинците убиени за време на израелската воена офанзива и закопани во болницата Насер, во Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, 21 април 2024
Луѓето ги носат телата на Палестинците убиени за време на израелската воена офанзива и закопани во болницата Насер, во Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, 21 април 2024

Обединетите Нации повикаа на „јасна, транспарентна и веродостојна истрага“ за масовните гробници откриени во двете големи болници во разурнатата Газа, кои беа нападнати од израелски војници.

Веродостојните истражители мора да имаат пристап до локациите, им рече на новинарите портпаролот на ОН Стефан Дужарик, додавајќи дека повеќе новинари мора да можат безбедно да работат во Газа за да известуваат за фактите.

Претходно на 23 април, шефот за човекови права на ОН, Фолкер Турк, рече дека е „згрозен“ од уништувањето на медицинскиот центар Шифа во градот Газа и болницата Насер во јужниот град Кан Јунис, како и од пријавеното откривање на масовни гробници во и околу објектите откако Израелците заминаа.

Тој повика на независни и транспарентни истраги за смртните случаи, велејќи дека „со оглед на преовладувачката клима на неказнивост, ова треба да ги вклучи и меѓународните истражители“.

„Болниците имаат право на посебна заштита според меѓународното хуманитарно право. И намерното убивање на цивили, затвореници и други кои се „неспособни за борба“ е воено злосторство“, изјави Турк.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател во вторникот ги нарече извештаите за масовни гробници во болниците „неверојатно вознемирувачки“ и рече дека американските власти побарале информации од израелската влада.

Израелската војска соопшти дека нејзините сили ексхумирале тела претходно закопани од Палестинци како дел од потрагата по останките на заложниците земени од Хамас (организација која ЕУ и САД ја прогласија за терористичка) за време на нападот на 7 октомври со кој започна војната. Армијата соопшти дека телата биле прегледани со почит и оние тела кои не припаѓале на израелски заложници биле вратени на нивното место.

Израелската војска соопшти дека убила или притворила стотици милитанти заробени во два болнички комплекси, тврдења кои не може да се потврдат независно.

Палестинската цивилна одбрана во Појасот Газа во понеделникот (22 април) соопшти дека открила 283 тела од привремените гробишта во главната болница во Кан Јунис, која беше изградена кога израелските сили упаднаа во објектот минатиот месец. Според групата, тогаш луѓето не можеле да ги закопуваат мртвите на гробиштата и да копаат гробови во дворот на болницата.

Цивилната одбрана соопшти дека некои од телата на луѓето биле убиени за време на опсадата на болницата. Други беа убиени кога израелските сили упаднаа во болницата. Палестинските здравствени власти велат дека рациите на болниците го уништиле здравствениот сектор во Газа.

Останува отворено прашање за тоа кој би можел или треба да ја води истрагата.

За Обединетите Нации да спроведат истрага, ќе треба да го овласти едно од нивните главни тела, рече Дужарик.

„Мислам дека не е на некој да ги прејудицира резултатите или кој би го направил тоа. Мислам дека треба да биде истрага каде што има пристап и кредибилитет“, рече тој.

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд, Карим Кан, по посетата на Израел и на Западниот Брег во декември рече дека судската истрага за можни злосторства на милитантите на Хамас и израелските сили е „приоритет на мојата канцеларија“.

Во нападот на Хамас со кој започна војната, милитантите убиле околу 1200 луѓе, главно цивили, а зеле околу 250 заложници. Израел вели дека милитантите сè уште држат околу 100 заложници и останките на повеќе од 30 други.

Како одговор, израелската воздушна и копнена офанзива во Газа, чија цел беше елиминирање на Хамас, уби повеќе од 34 000 Палестинци, според локалните здравствени власти, од кои околу две третини се деца и жени. Офанзивата ги уништи двата најголеми града во Газа, создаде хуманитарна криза и предизвика околу 80 отсто од населението на територијата да избега во другите делови на опколената крајбрежна енклава.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG