Достапни линкови

Вести

РКЕ и Народниот правобранител се договорија за нов правилник за читање на потрошената струја

Нов правилник според кој Електродистрибуција ќе мора најмалку 4 пати годишно да ги чита струјомерите е исходот од работниот состанок на претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски и народниот правобранител, Насер Зибери што се одржа во просториите на Народниот правобранител на барање на омбудсманот.

„Препорака е тоа да се прави и почесто, особено во зимските месеци. За размислување е ставена можноста за рамномерно плаќање на струјата на 12 рати. Односно, да се види колкава е годишната потрошувачка на струја за едно домаќинство за да не се случи, на пример, зиме да плаќаат струја по 8.000 денари, а лете по 1.500 денари. Ако сакаат, да може да плаќаат еднакви износи во текот на 12 месеци. За ова ќе разговараме со енергетските компании“, изјави Бислимоски по средбата.

БЕГ од октомври нема да го топли Скопје, во РКЕ уште се крчка тарифникот за струјата

Кај Народниот правобранител стигнале многу поплаки за нередовно читање на струјомерите и за високи сметки што им биле испорачувани по читањето.

„Граѓаните се жалат на паушално фактурирани сметки за потрошена електрична енергија и неможноста истите да се плаќаат. Затоа покренавме иницијатива да ја видиме регулативата како тоа прашање е уредено и дали во таа насока може да се подобри состојбата за да може на граѓаните да им се олесни товарот кој им доаѓа како резултат на плаќање на сметките за потрошена струја,“ изјави Зимбери.

Кој троши помалку ќе плаќа поевтина струја

Како што појасни Бислимовски, пресметките кои се прават сега се според постоечката цена на струјата, која на сила ќе биде до крајот на овој месец. Од први јули ќе има нови цени на стујата. Дел од компаниите веќе побарале големи поскапувања, како ЕВН за која откри дека побарала за 80% поскапување во делот на дистрибуцијата.

Пред да биде утврдена новата цена на струјата, ќе треба да се донесе и новиот тарифник со 4 -предложени тарифи, па заедно да почнат да важат од почетокот на следниот месец.

види ги сите денешни вести

Вучиќ и Курти на одделни средби со Столтенберг

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел одвоено ќе разговараат со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, ден пред новата рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ. Столтенберг најпрво ќе се сретне со Вучиќ, а потоа и со Курти. Вучиќ во минатата недела изјави дека ќе разговара со Столтенберг за улогата што НАТО и КФОР ја имаат на Косово. „Тоа ќе бидат понатамошни разговори за воспоставување добра соработка, добра комуникација, што е многу важно во моменти на криза. Се надевам дека ќе имаме добар разговор. Веќе имавме телефонски разговор и се договоривме да седнеме и да разговараме во Брисел за сите проблеми во Косово, особено на северот “, рече Вучиќ.

Вучиќ и Курти одат во Брисел

За утре е најавена нова рунда од дијалогот Косово-Србија, а ЕУ соопшти дека ќе се разговара за сите отворени прашања, повторувајќи дека за Брисел „најважно е двете страни да ги прекинат непријателствата, со запаливи пораки и тензии и да постапуваат одговорно“. Вучиќ во пресрет на дијалогот рече дека е клучно во дијалогот да се донесе одлука за спроведување на договорот за Заедницата на српските општини на Косово. Курти пак, изјави дека разговорот мора да се фокусира врз меѓусебното признавање и додаде дека не сака да разговара за спорот околу регистарските таблички и личните карти за Србите во Косово.

Германски војници повторно во мисијата на ЕУ во БиХ што предизвика гнев кај Русија

Мисијата на ЕУФОР Алтеа во Босна

Контингент од дваесетина германски војници пристигна во Босна и Херцеговина како дел од речиси дведецениската мировна и безбедносна мисија на Европската унија, потег кој брзо беше омаловажен од руската амбасада. Враќањето на германските војници во мисијата ЕУФОР за прв пат по една деценија ја одразува загриженоста на Западот за етничките и политичките сили и потенцијалното геополитичко прелевање од војната во Украина. ЕУФОР во минатата недела објави распоредување до 50 војници на Бундесверот во поранешната југословенска република, која останува поделена на бошњачка и хрватска федерација и претежно српскиот ентитет познат како Република Српска според условите на прекинот на огнот од 1995 година.

Германската влада го одобри распоредувањето војници во БиХ

ЕУФОР го нарече доаѓањето на германските трупи „понатамошна демонстрација на посветеноста на ЕУ за стабилна, просперитетна и европска иднина за сите граѓани“ на Босна. Мисијата на ЕУФОР Алтеа во Босна опфаќа околу 1.100 војници од 20 земји. Српскиот член на трипартитното претседателство на Босна, Милорад Додик, кој отворено бара отцепување на Република Српска, го критикуваше доаѓањето на германските трупи повикувајќи се на Втората светска војна. Сегашниот мандат на ЕУФОР истекува во ноември и има шпекулации дека Москва би можела да го искористи своето вето во Советот за безбедност на ОН за да го прекине продолжувањето.

ЕУФОР: Франција ќе врши обука на воени летови над БиХ

Руската амбасада во Сараево оцени дека пристигнувањето на германските војници покажува дека Соединетите Држави и Британија го „подготвуваат теренот за ползечката НАТОизација“ на Босна. Според амбасадата, „неприфатливи“ се сугестиите дека руско-украинскиот конфликт влијае врз ситуацијата во Босна.

Илон Маск изјави дека се шегувал со купувањето на Манчестер Јунајтед

Милијардерот Илон Маск

Милијардерот Илон Маск изјави дека се шегувал кога на Твитер напишал оти ќе го купи англискиот фудбалски клуб Манчестер Јунајтед, „Не, ова е долготрајна шега на Твитер. Не купувам ниту еден спортски тим“, изјави Маск, на прашањето на еден корисник дали е сериозен за купување на клубот. Претходно, најбогатиот човек на светот, на Твитер објави дека го купува англискиот фудбалски клуб Манчестер Јунајтед, без да понуди никакви детали. Маск има историја да објавува вакви твитови. Само четири месеци откако објави дека ќе го купи Твитер, Маск сега се обидува да излезе од договорот вреден 44 милијарди долари за купување на компанијата за социјални медиуми, што го изведе пред суд.

Спорот на Илон Маск и Твитер се сели во судница

Манчестер Јунајтед е едно од најпознатите имиња во светскиот фудбал, но моментално е во криза на теренот поради лутите повици од навивачите да се повлечат сегашните сопственици на клубот, американското семејство Глејзер. „Го купувам Манчестер Јунајтед“, напиша Маск на Твитер. Тимот со седиште во северна Англија има повеќе од 32 милиони следбеници на својот главен профил на Твитер, а твитот на Маск собра речиси 320.000 „лајкови“ на платформата во рок од три часа. Некои незадоволни навивачи на Јунајтед претходно го повикаа Маск да размисли за купување на клубот наместо Твитер. Некои корисници на потсмев го споредија најновиот твит на Маск со оној за Твитер, додека други изразија надеж дека е вистина.

Одбележување на јубилејот „30 години АРМ”

АРМ

Одбележувањето на три-деценискиот јубилеј на Армијата ќе биде со неколку настани. Денеска во 18.30 часот на Воениот стадион е предвидено заедничко дружење со граѓаните при што ќе биде презентирана најновата опрема, новите оклопни транспортери, вештините на армиските специјалци, а тоа ќе биде проследено и со музички изведби на воениот оркестар и повеќе изведувачи. Министерката за одбрана Славјанка Петровска по повод јубилејот изјави дека Армијата е национална гордост, дел од најмоќниот воено-политички сојуз - НАТО. „Тоа е Армија која забрзано се модернизира и тоа веќе станува видливо. Во среда на Воениот стадион, ќе бидат изложени првите 6 нови оклопни транспортери од американско производство кои неодамна пристигнаа и со кои значително се влијае на подобрувањето на борбената готовност на Армијата. До крајот на годината ќе биде испорачана нова пратка, од 27 вакви возила и понатаму следуваат испораките согласно договорот. Продолжуваме и со набавка на други системи кои ни се потребни, набавка на специјални возила за посебни намени, артилериски системи и муниција, против-воздушен одбранбен систем, а во наредниот период ќе започнеме и со обнова на нашата воздухопловна компонента“.

Одбраната на Балканот од можна агресија

Во контекст на одбраната, министерката посочи дека таа се трансформира согласно стандардите на НАТО, стратегијата НАТО 2030 и новиот Стратешки концепт на Алијансата. „Нашата основна цел е: Безбедни дома, одговорни во НАТО! Изработивме Концепт МКД Одбрана 2030, кој се состои од три главни столбови и пет мисии. Ова ја покажува нашата одлучност да бидеме активна членка на Алијансата”, потенцираше Петровска.

Времето денеска: сончево со мала до умерена облачност

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Дневната температура ќе се движи од 27 до 37 степени. Во Скопје и околината слично време, со температура до 34 степени.

Средба на Зеленски, Ердоган и Гутереш во Украина

Архивска фотографија - Зеленски и Ердоган во Турција, 10 април 2021

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган и шефот на ОН Антонио Гутереш ќе се сретнат во четврток во Украина, соопштија Обединетите нации.

Гутереш следниот ден ќе го посети украинското пристаниште Одеса на Црното Море, од каде повторно се извезува жито. Извозот беше запрен поради петмесечната инвазија на земјата од страна на Русија. Освен од Одеса, жито се извезува уште од две пристаништа.

Првиот брод изнајмен од ОН, натоварен со жито, ја напушти Украина во вторникот и замина за Африка.

Украина и Русија, се меѓу најголемите извозници на жито во светот.

„На покана на претседателот Володимир Зеленски, генералниот секретар в четврток ќе биде во Лвив за да присуствува на трилатерален состанок со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган и украинскиот лидер“, рече портпаролот на Гутереш Стефан Дужарик на брифинг со новинарите во вторникот во Њујорк.

На состанокот лидерите ќе разговараат за „потребата од политичко решение на овој конфликт“, рече Дужарик, додавајќи дека не се сомнева дека ќе се постави прашањето и за нуклеарната централа Запорожје.

Киев и Москва разменија обвинувања за серијата напади овој месец врз нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина, најголемата во Европа.

МИОА - Во администрација ќе се вработат 31,5 отсто Албанци согласно пописот на вкупното население

Попис на население, 5 септември 2021

Во администрацијата треба да се вработат 31,54 отсто Албанци, според правична застапеност, затоа што Министерството за информатичко општество и администрација за основа го зело вкупното попишано население, а не само резидентното население. Според пописот, 24,3 отсто од жителите на Македонија се Албанци.

На веб страницата на МИОА на 5 август беше објавено соопштение дека е направена промена во веб алатката „Балансер“ согласно резултатите од спроведениот Попис во 2021 година. Министерството е надлежно за Методологијата за планирање на вработувањата во јавниот сектор согласно принципот на правична и соодветна застапеност донесена од 2016 година.

„За основа се земени предвид, податоците добиени од вкупниот број на попишани лица“, стои во одговорот од МИОА за МИА на прашањето дали алатката „Балансер“ ги користи податоците само од резидентото население или ги зема предвид резидентно и нерезидентно.

Претходно, порталот СДК објави дека според Методологијата која ја усогласил министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити, отсега во државните институции ќе се вработуваат 31,54 отсто Албанци, иако во Македонија живеат 24,3 отсто Албанци.

Според Законот, во јавната администрација мора да има правична застапеност на етничките заедници.

Резултатите од Пописот, кои беа објавени во март покажуваат дека вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто се Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци.

Во резидентно население се вклучени и 132 269 граѓани кои не биле попишани, што претставува 7,3 отсто од вкупниот број евидентирани 1 836 713 лица.

Бројот на вкупно попишаното население, пак, изнесува 2 097 319 лица, а на нерезидентното 260 606. Од вкупниот број попишани, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи.

Зеленски пред Макрон ја обвинил Русија за нуклеарен тероризам

Украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека разговарал со неговиот француски колега Емануел Макрон за како што вели, рускиот „нуклеарен тероризам“. Зеленски му ја опишал на Макрон ситуацијата во нуклеарната централа во Запорожје, на југот на Украина, која е под руска контрола и која е цел на напади.

Зеленски на својот профил на Твитер напиша дека му е благодарен на Макрон за „опипливата одбранбена помош“. Тој го повтори повикот за зголемени санкции против Русија.

Од Kабинетот на Макрон потврдија дека имало разговор, но не соопштија детали.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара создавање на демилитаризирана зона околу електраната Запорожје.

И ОН и нивното тело - Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), рекоа дека на инспекторите на МААЕ треба да им се дозволи да ја посетат централата.

Гутереш, наводно, разговарал со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на 15 август. И руското Министерство за надворешни работи инсистира дека ќе стори „сè што е потребно“ за да им дозволи на експертите на МААЕ пристап до објектот, кој се наоѓа во близина на линиите на фронтот во југоисточна Украина.

Исцрпените украински работници во централата се пожалија дека ги држат под закана со оружје, а операторот на централата, Енерхоатом, рече дека Русија подготвува ризичен маневар за да го пренасочи производството на енергија во Запорожје на мрежа која е под руска контрола.

Постојаниот претставник на Русија во МААЕ, Михаил Уљанов, во интервју за руската државна телевизија на 16 август призна дека ситуацијата во Запорожје претставува „опасност со која сите се соочуваат, бидејќи може да има голема контаминација или катастрофа слична на Чернобил под одредени услови“.

Улјанов ги повторува обвинувањата на Москва дека украинските сили и нејзините западни сојузници стојат зад неодамнешното гранатирање околу Запорожје, кое руските сили го зазедоа во март.

Киев вели дека руските трупи ја користат најголемата нуклеарна централа во Европа како воена база, вклучително и за складирање опасно оружје, и ја гранатираат областа.

Уапсена жена која украла бебе во ГТЦ

Илустрација

Полицајци денеска ја уапсиле С.С од Скопје набрзо откако во 11:30 добиле пријава дека таа одземала бебе од Ѓ.М., која, според пријавеното, бебето го оставила пред маркет во Градски трговски центар во Скопје.

Како што сооопшти МВР, детето и С.С. се пронајдени на територија на Ѓорче Петров и С.С. е приведена во полициска станица. Веднаш по добиената пријава преземени се соодветни мерки и активности од страна на полициски службеници и известен е јавен обвинител, соопшти МВР.

Извршен е разговор со сопругот на пријавителката, како и со возачот на такси возилото со кое С.С. заминала кон Ѓорче Петров. Против С.С. ќе биде поднесена кривична пријава до надлежното обвинителство и таа по брза постапка ќе биде изнесена пред надлежен судија.

Првата дама на САД позитивна на ковид додека е на одмор

Првата дама на САД, Џил Бајден.

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, откако разви благи симптоми додека е на одмор со нејзиниот сопруг во Јужна Каролина, соопшти во вторникот Белата куќа.

Брзиот антигенски тест првично бил негативен, но ПЦР тестот се покажал позитивен. Таа сега ќе биде изолирана во викендицата најмалку пет дена и ќе се лекува со антивирусниот лек Паксловид.

Првата дама прими две вакцини против ковид и уште две бустер дози.

Претседателот на САД Џо Бајден, пак само што закрепна од ковид. Тестот направен денеска покажал дека тој е негативен на коронавирус.

Претседателот на САД треба да се врати во Вашингтон, како што е планирано, за да потпише нов пакет на договори за клима, здравство и даноци.

Oштетени кровови и поплавени домови од невремето во Неготино

Неготино го зафати силно невреме

Повеќе граѓани на Неготино пријавиле штети од невремето, кое попладнево го зафати овој град.

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) соопштија дека од 16:10 до 16:30 часот општина Неготино ја зафати силно невреме проследено со ветер и пороен дожд. По невремето на терен излегле пожарникарите од ТППЕ Неготино кои интервенираат на најкритичните места погодени од невремето.

Неготино го зафати силно невреме проследено со ветер и пороен дожд
Неготино го зафати силно невреме проследено со ветер и пороен дожд

Има искорнати дрвја, паднати бандери, оштетени кровови од куќи и поплавени домови, велат од ЦУК.

Во Македонија деновиве наместа има нестабилно време со пороен дожд и грмежи.

На 14 август невреме го зафати соседниот град на Неготино, Кавадарци, при што имаше поплавени подруми на куќи и оштетени улици.

Вучиќ и Курти одат во Брисел

Архивска фотографија - Специјалниот претставник на ЕУ за Белград-Приштина Мирослав Лајчак на средба со косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Алкесандар Вучиќ. Берлин, 5 мај 2022 година.

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе престојува во Брисел на 17 и 18 август, соопштија од неговиот кабинет.

Според информациите, причина за неговата посета ќе биде продолжувањето на дијалогот меѓу Србија и Косово.

Во соопштението се наведува и дека Вучиќ за време на посетата на Брисел ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

По повеќе од една година, Александар Вучиќ и Албин Курти ќе се сретнат во седиштето на ЕУ за да ги продолжат разговорите во рамки на дијалогот за нормализација на односите.

Косовскиот премиер Албин Курти, пред средбата со Вучиќ, на 18 август во Брисел, изјави дека очекува повеќе од Европската унија (ЕУ) како посредник во дијалогот.

„Имаме право да очекуваме повеќе од ЕУ, особено да покаже поголема јасност и цврстина во однос на сопствените позиции, особено кога станува збор за настани како што се последните барикади и инциденти на северот на Косово“, рече Курти за Би-Би-Си на српски јазик.

Пред најавената средба, двајцата функционери меѓусебно се обвинија за можно насилство на Косово. Косово прогласи независност од Србија во 2008 година, но официјален Белград го смета Косово за дел од Србија.

Европската унија (ЕУ), која посредува во дијалогот меѓу Косово и Србија за нормализација на односите, изрази загриженост поради зголемената потпалива реторика меѓу претставниците на Косово и Србија.

Средбата во Брисел доаѓа во време на зголемени тензии на Косово, кои настанаа поради одлуката на Владата на Косово за издавање документи за влез-излез за српските државјани кои влегуваат во Косово и за промена на српските регистарски таблички. По тензиите и блокирањето на граничните премини Јариње и Брњак одуката беше одложена на еден месец, односно треба да стапи на сила на 1 септември.

МНР ја поддржува работата на Историската комисија

Зградата на Министерство за надворешни работи

Министерството за надворешни работи ја охрабрува Комисијата за историски прашања и понатаму да продолжи со својата работа, ослободени од политичките притисоци кои се создаваат во јавноста, потпирајќи се на својата стручност, совесност и експертиза, се наведува во соопштението на МНР.

Министерството вчера објави што сработила Комисијата постапувајќи по Протоколот потпишан меѓу Скопје и Софија.

Историската комисија формирана во 2018 досега се договорила да даде препораки за заедничко чествување на пет историски личности (Светите Кирил и Методиј, Светите Климент и Наум и Цар Самоил) и по пет препораки за измени во историските учебници за 5 клас во Бугарија и за шесто одделение во Македонија.

Во соопштението се посочува дека Комисијата и натаму ќе ја има целосната поддршка од Министерството за надворешни работи, особено во насока на поддршка за автономијата во нивната работа.

Муареми се повлекува од Финансиска полиција

Арафат Муареми

Првиот човек на Управата за Финансиска полиција, Арафат Муареми се повлекува од функцијата, соопштуваат од институцијата со која шефува тој.

Повлекувањето од функцијата уследи откако јавниот обвинител Љубомир Јовески поведе постапки за утврдување дисциплинска одговорност за сите три јавни обвинителки од Обвинителството за гонење организиран криминал и да ја суспендира Вилма Русковска по пријавата од Муареми за незаконитото постапување и злоупотребата на службената положба и овластување, при претресот во Управата минатиот месец.

„По своја сопствена волја се повлекувам од функцијата в.д директор на Управата за финансиска полиција. Ваквата одлука ја носам со цел во јавноста да не постои ни најмал сомнеж во интегритетот, непристрасноста и независноста на постапката која што и понатаму останува да се води во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција“, се вели во соопштението од Финансиска полиција.

Во него се наведува дека денешната одлука на Јавниот обвинител дава јасна порака дека законите мора сите да ги почитуваат и дека злоупотребите на функциите за лични цели се недозволиви.

Јовески ја суспендираше Русковска

Русковска претходно за РСЕ потврди дека добила решение за суспензија.

Муареми на 8 август поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против три обвинителки од Обвинителството за гонење организиран криминал за претресот во Управата неколку недели претходно. Освен за Русковска, поднесени се пријави и против обвинителките Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска кои го извршиле претресот.

Финансиската полиција претходно објави дека обвинителите доставиле до Судот лажни податоци за да добијат налог за претрес, со што е прекршен Законот за кривична постапка.

Потоа Русковска побара странска и владина помош против притисоците од владиниот функционер Муареми.

Мицкоски повторно ковид позитивен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е позитивен на ковид покажале резултатите од брз антиген тест. Тој имал симптоми на коронавирус поради што ја откажува посетата на општина Маврово-Ростише. Мицкоски требаше да го посети Маврово -Ростуше пред изборите за градоначалник.

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека Мицкоски во текот на денот ќе биде тестиран со ПЦР тест за ковид-19.

Мицкоски имаше ковид и во февруари 2021. Тој тогаш напиша дека по забележаните првични полесни симптоми, направил тест кој покажал дека е позитивен на вирусот ковид-19.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG