Достапни линкови

Вести

Судот не ги призна новите аудио снимки како докази во „Плацевите на Водно“

Тајно снимените разговори меѓу поранешниот премиер и бегалец Никола Груевски и бизнисменот и обвинет во предметот „Плацеви на Водно“ Орце Камчев денеска не беа прифатени како докази на судското рочиште за овој предмет.

Судијата Илија Трпов на рочиштето соопшти дека новите аудио разговорите кои викендов беа објавени на социјалната платформа јутјуб меѓу нив двајца нема да се третираат како докази во постапката.

На денешното продолжение на предметот „Плацеви на Водно“адвокатот на Груевски како доказ приложи вештачење дека разговорот меѓу Груевски и Камчев е автентичен.. Во овој предмет првобвинет е Груевски, потоа Орце Камчев, Ристо Новачевски, Ненад Јосифовиќ, Сашо Мијалков и Ратка Камчева.

Обвинителката во предметот Лиле Стефанова пред судијата изјави дека овие разговори се незаконски снимени, односно дека Груевски го снимал разговорот со телефон без да му каже на соговорникот и дека во нив стои само интересот на Груевски, односно во нив нема јавен интерес.

Таа посочи дека ако се признаат како докази овие снимки, тогаш треба да бидат прифатени како доказ јавно објавените разговори во кои обвинетиот Груевски кажал дека „си нашол земјиште по џабалк“.

Одбраната на Камчев ја подржаа обвинителката Стефанова.

Груевски вчера на социјалната мрежа Фејсбук на својот профил ја потврди автентичноста на разговорот.

„Денес многумина ме прашуваат дали овие разговори што вчера се појавија на YouTube каналот The true above all помеѓу мене и Камчев се случиле и дали ќе влијаат на судскиот процес. Да, тие разговори се случија во фебруари 2021 година. Овие разговори ги водевме на почетокот на процесот и тие уште еднаш покажуваат под каков брутален притисок се луѓето опфатени и ставени на листата на власта за политички прогон, каде правосудниот систем е само егзекуторот, вклучително и против самиот Камчев. Секако јас сум прв на листата за “отстрел” па подготвени се на секакви работи само за што повеќе да ме обвинат и осудат“,вели Груевски во својот пост.

Кандидатот за премиер на унгарската опозиција ако дојде на власт ќе го екстрадира Груевски

Груевски во ноември 2018 година избега во Будимпешта откако беше осуден на двегодишна затворска казна за предметот на СЈО, „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес од 580.000 евра. Судот во Унгарија во јуни 2019 година донесе одлука да не го екстрадира Груевски, откако тоа го побараа македонските власти. Според Судот во Будимпешта, не биле исполнети услови за негова екстрадиција во Северна Македонија.

Груевски во Унгарија бара азил - кој е одговорен?

Викендов беа објавени телефонски разговори меѓу Груевски и Камчев во кои двајцата разговараат за случајот „Плацеви на Водно“ односно што кажал Камчев во исказот пред обвинителството.

Камчев е меѓу обвинетите, бидејќи, според обвинителството, преку купопродажба учествувал во затскривање на трагите дека овој имот всушност е на Груевски. На последните рочишта, Камчев призна дека плацевите биле на Груевски, кој, според Камчев, потоа постигнал договор да ги трампа за 3 ексклузивни станови во комплексот Панорама.

Но, во објавените разговори според она што се слуша во нив, наводно Камчев му говори на Груевски за исказот што го дал пред обвинителството, истакнувајќи дека рекол оти Груевски немал никаква врска со нив.

Од денеска се замрзнати трите луксузни стана во „Панорама“, на Водно, кои наводно се чувале за екс премиерот Никола Груевски. Оваа одлука ја донесе Кривичниот суд по барање на обвинителката Лиле Стефанова, која е застапник на обвинението во случајот „Плацевите на Водно“.

Становите, со вкупна површина од 750 метри квадратни, на хартија се на фирмата „ССИ Инвестмент“, но според Орце Камчев и неговиот зет Мето Стојчевски, тие се чувале за Груевски, а за замена за плацевите на Водно.

види ги сите денешни вести

Убиен еден од напаѓачите на север на Косово, соопшти полицијата

Тензии на север на Косово, полиција

Косовската полиција соопшти дека морала да реагира во самоодбрана поради напад на „криминални групи“ на северот на Косово каде утринава загина еден косовски полицаец, а во таа прилика е убиен и еден од напаѓачите.

„Ситуацијата на северот на Косово се уште е тензична, криминалните групи од време на време со огнено оружје ги напаѓаат полициските единици на терен, кои и покрај нападите, се грижат за безбедноста“, се вели во соопштението.

Во соопштението се додава дека внатре и околу Бањскиот манастир има „значителен број професионални униформирани напаѓачи“, кои се вооружени со „гранати, воено оружје и некои оклопни возила“.

Претходно и премиерот на Косово, Албин Курти, рече дека околу 30 вооружени маскирани лица се наоѓаат во и околу Бањскиот манастир.

Косовската полиција информираше и дека Бањскиот манастир „се користи за движење, засолниште и позиционирање за пукање кон косовската полиција“.

„Продолжува соработката и координацијата на косовската полиција со надлежните домашни и меѓународни институции, со цел да се зачува редот и јавната безбедност, како и да се изведат пред лицето на правдата сторителите на континуирани напади врз полициски службеници, а истовремено да се повикуваат да се предаде“, стои во соопштението на косовската полиција.

Свечља: Манастирот во Бањска е изворот на вооружениот напад на север на Косово

Џељаљ Свечља - министер за внатрешни работи на Косово (Илустративна фотографија)

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, денеска изјави дека манастирот во селото Бањска на северот на Косово е „изворот на вооружените напади“ кои се случуваат утринава.

Свечља пред новинарите зборуваше за денешниот напад на север на Косово кога еден косовски полицаец беше убиен, а истакна и дека нападот се уште трае.

„Нападот се случи и се уште трае и е организиран од подготвени професионални единици, во кои има повеќе од 30 униформирани, маскирани и воено опремени лица, со оклопни возила и тешко вооружување од различен тип“, рече Свечља.

Тој истакна дека внатре во манастирот биле опколени вооружени лица.

„Овие терористи се опколени од полициски единици и крајно време е да се предадат“, нагласи тој.

Косовската полиција соопшти дека во неделата во 02:34 часот било забележано дека на мостот, на влезот во селото Бањска, има два камиони без регистарски таблички, кои го блокираат преминот.

Претходно и косовскиот премиер Албин Курти, потврди дека во и околу Бањскиот манастир има околу 30 униформирани маскирани лица, за кои рече дека се опколени од косовската полиција.

Шефот на саудиската дипломатија повика на формирање палестинска држава

Саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал Бин Фархан

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија Фајсал бин Фархан предупреди дека регионалната безбедност на Блискиот Исток зависи од „праведно и сеопфатно решение за палестинското прашање“.

Обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединетите нации во саботата вечер, тој изјави дека се преземаат„еднострани мерки кои се флагрантно кршење на меѓународното право“.

„Безбедноста во регионот на Блискиот Исток бара забрзување на праведно и сеопфатно решение за палестинското прашање. Решението мора да се заснова на резолуции на меѓународната сцена и мора да донесе мир што ќе му овозможи на палестинскиот народ да има независна држава врз основа на границите од 1967 година, со главен град источен Ерусалим“, рече шеф на саудиската дипломатија.

Тој додаде дека Саудиска Арабија, исто така, „ги отфрла и ги осудува сите еднострани чекори кои придонесуваат за колапс на регионалните и меѓународните мировни напори и го попречуваат патот кон дипломатски решенија“.

Во 16-минутниот говор, саудискиот министер не ги спомна напорите за постигнување договор за нормализација на односите на Израел со Саудиска Арабија.

Министерот се обрати на Генералното собрание на ОН, во време кога се повеќе се зборува за потенцијален историски мировен договор меѓу Саудиска Арабија и Израел, но и кога Ријад, наводно, бара израелски отстапки за Палестинците, но не и независна држава.

Ријад, исто така, бара отстапки од САД, одбранбен пакт и договор за оружје, како и соработка за воспоставување цивилна нуклеарна програма во Саудиска Арабија.

Ерменците предупредија дека ќе го напуштат Нагорно - Карабах

Дел од населението на Нагорно - Карабах побара привремено засолниште на аеродромот во Степанакерт

Ерменците од Нагорно - Карабах ќе се преселат во Ерменија бидејќи не сакаат да живеат како дел од Азербејџан и се плашат од етничко чистење, соопштија денеска за „Ројтерс“ членови на раководството на отцепениот регион.

Ерменците во Нагорно - Карабах, територија меѓународно признаена како дел од Азербејџан, но надвор од контролата на Баку по распадот на Советскиот Сојуз, беа принудени да прогласат прекин на огнот на 20 септември по молскавичната 24-часовна воена операција на азербејџанската армија.

Азербејџан вели дека ќе ги гарантира нивните права и ќе го интегрира регионот, но раководството на Ерменците во Карабах изјави за Ројтерс дека тие спеак ќе си заминат.

Азербејџан постојано негираше каква било намера да им наштети.

„Нашите луѓе не сакаат да живеат во рамките на Азербејџан и 9,9 отсто од нив повеќе би сакале да ја напуштат нашата историска територија“, рече Давид Бабајан, советник на Самвел Шахраманијан, претседател на Република Арцах, како што Ерменците го нарекуваат Нагорно-Карабах.

Во тој планински регион живеат околу 120.000 Ерменци, од кои многумина со месеци немаат доволно храна и гориво поради блокадата што ја наметнаа азербејџанските сили.

Бабајан рече и дека не е јасно кога Ерменците од Карабах ќе се движат кон коридорот Лачин.

Азербејџан прогласи прекин на огнот во средата, откако ги принуди Ерменците да прифатат целосно враќање на Карабах, енклава на етнички Ерменци, под контрола на Азербејџан.

Ерменија во саботата повика на итно распоредување на мисија на Обединетите Нации (ОН) за контрола на почитувањето на човековите права и безбедноста во Нагорно - Карабах, откако беше објавено пристигнувањето на помош во регионот за време на прекинот на огнот.

Амбасадата на САД ги осуди „оркестрираните“ напади врз косовската полиција

Џеф Ховениер - американски амбасадор во Косово (илустративна фотографија)

Амбасадорот на САД во Косово, Џеф Ховениер, ги осуди, како што рече, „оркестрираните, насилни напади врз косовската полиција“, кои се случија рано утрово.

Еден косовски полицаец е убиен, а двајца други се повредени во пукање изутринава во областа Звечани, на северот на Косово.

„Косовската полиција има целосна и легитимна одговорност за спроведување на владеењето на правото на Косово. Сторителите морааат да бидат и ќе бидат повикани на одговорност и изведени пред лицето на правдата“, објави Ховениер на социјалната мрежа „Х“.

Американскиот амбасадор упати сочувство и до семејството на загинатиот наредник на косовската полиција.

Косовската полиција соопшти дека во неделата во 02:34 часот било забележано дека на мостот, на влезот во селото Бањска, поминуваат два камиони без регистарски таблички, кои го блокираат преминот.

„Во близина на блокадата пристигнаа единици од Звечан и таму наидоа на отпор. Од повеќе различни позиции се пукаше со оружје, како и со рачни гранати и рачни бомби“, соопшти косовската полиција.

Оттаму посочуваат и дека оваа реакција е чин на самоодбрана и успеале да го одбијат првичниот напад за да создадат услови за пружање помош и повлекување на повредените полицајци.

Сите косовски претставници го осудија убиството на полицаецот и ја обвинија Србија за овој случај. Властите во Србија засега немаат никакви официјални соопштенија.

Тензиите на северот на Косово траат од мај, кога општините, претежно населени со српско население, не примија нови градоначалници Албанци.

Вториот товарен брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Украина, брод со жито (Илустративна фотографија)

Вториот товарен брод со украинско жито пристигна денеска во Истанбул преку Црното Море, и покрај заканите на Москва дека ќе ги нападне бродовите што влегуваат и излегуваат од Украина, се наведува на веб страниците кои го следат поморскиот сообраќај.

Бродот „Аројат“ кој плови под знамето на Палау тргна во петокот од Черноморска кај Одеса.

Тоа е вториот брод што помина низ тој поморски коридор.

Од страна на Киев беше воспоставен коридор долж западниот брег на Црното Море за да се заобиколи блокадата на Русија.

Според веб-страниците кои го следат поморскиот сообраќај, бродот „Аројат“ со 17.600 тони украинско жито, наменет за Египет, бил на јужниот излез од Босфор во Мраморното Море во 3 часот утринава.

Бродот треба да се упати кон Дарданелите и понатаму кон Медитеранот.

Изгаснати 30 пожари во земјава во текот на вчерашниот ден, активни се уште шест

Пожар Тетовско (илустративна фотографија)

Противпожарните тимови, некаде помогнати и од месното население, во текот на вчерашниот ден изгаснале 30 пожари, а шест сѐ уште се водат како активни. Во тек се активности за нивното контролирање, локализирање и догаснување, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Активни се три пожари во општина Битола. Тие се кај селата Црничани и Лознани, каде гори нискостеблеста вегетација и кај село Ивањевци, каде гори ниска вегетација.

И во општина Прилеп има три активни пожари, кај селата Слепче, Долнени и Тројкрсти, каде гори ниска вегетација.

Изгаснатите 30 пожари се регистрирани низ цела држава. Во општина Гази Баба биле изгаснати три пожара, кај село Раштак, каде била опожарена ниска вегетација и шума и во кругот на фабрика „Железара“ (ниска вегетација). Во село Брњарци горела ниска вегетација.

Во општина Кисела Вода бил изгаснат пожарот во месноста „Три круши“. Таму горела ниска вегетација и шума.

Пожарникарите го изгаснале и пожарот кај село Кондово, во општина Сарај, каде горела ниска вегеатција.

Кај село Нерези, општина Карпош горела депонија, а во Радишани, општина Бутел ниска вегетација.

Од пожарите по четири се во околината на Кичево и во околината на Куманово. Три се во околината на Струга, два во општина Крушево, по еден во Прилеп, Струмица, Македонски Брод, Штип, Кочани, Пробиштип и Брвеница (село Милетино).

Центарот за управување со кризи апелира до сите граѓани да внимаваат да не предизвикаат пожари.

Убиен полицаец на северот на Косово

Косовска полиција (Илустративна фотографија)

Еден косовски полицаец е убиен, а двајца се повредени во пукање што се случило рано утринава во областа Звечани, на северот на Косово, потврди косовската полиција.

Косовскиот премиер Албин Курти исто така го потврди пукањето на социјалната мрежа „Фејсбук“, наведувајќи дека полицијата била нападната во селото Бањска и нападот го нарече терористички чин.

Курти истакна дека овој организиран криминал кој се случува е со „политичка, финансиска и логистичка поддршка од официјален Белград“.

Косовскиот премиер информираше и дека убиениот полицаец бил наредник.

Останатите двајца полицајци се надвор од животна опасност и се на лекување во Приштина.

„Во овој момент продолжува пукањето од огнено оружје од различен калибар кон нашата полиција. Напаѓачите се професионалци со маски и вооружени со тешко оружје“, напиша Курти на социјалните мрежи утрово околу 7.30 часот.

Тензиите на северот на Косово траат од мај, кога општините на север, претежно населени со Срби, не примија нови градоначалници Албанци.

Ситуацијата повремено ескалираше во насилство, а меѓународната заедница побара од Косово да работи на смирување на тензиите.

Временска прогноза – облачно време, попладне дожд, грмежи и ветер

Есен во Скопје (Илустративна фотографија)

Времето денеска ќе биде променливо облачно. На повеќе места, особено попладне и во вечерните часови, ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информираат од УХМР.

Локално процесите ќе бидат и во форма на невреме, со интензивен пороен дожд, силен ветер и услови за појава на град.

Врнежите ќе продолжат и преку ноќта и ќе бидат пообилни во западните делови од земјата.

Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 19, а максималната ќе достигне од 25 до 33 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладне и во вечерните часови нестабилно со пороен дожд и грмежи, во делови од котлината со услови за појава на невреме. Врнежите ќе продолжат и преку ноќта.

Минималната температура ќе се спушти до 14, а максималната ќе достигне 31 степен.

Мицкоски тврди дека постојат докази за тајна оска ДУИ-СДСМ-Груевски, ДУИ демантира

Христијан Мицкоски - лидер на ВМРО-ДПМНЕ (Илустративна фотографија)

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска одговарајќи на новинарско прашање во врска со неговата изјава дадена синоќа во интервју за ТВ Алсат за тоа дека има докази за „дејствувањето на оската ДУИ-СДС-Груевски и оти можеби треба да им се освежи меморијата за пликоата кои ги добивале со едно УСБ и Ахмети и Џафери“, рече дека Џафери и Ахмети треба да ја кажат вистината за содржината на УСБ и пликото што им било дадено.

„Па еве ќе ги прашате и Талат Џафери и Али Ахмети за содржината на тоа УСБ, на тоа плико и каков документ имало во тоа плико и јас ќе ги следам внимателно нивните изјави и внимателно ќе следам дали ќе ја кажат вистината. Еве да оставиме тие да ја кажат вистината, бидејќи тиe ги добиле два од трите документи“, изјави Мицкоски при денешната посета на тетовска Брвеница.

Набргу по оваа изјава на Мицкоски, пристигна демант од ДУИ, во кој се вели дека ниту Ахмети ниту Џафери немаат примено плико и УСБ.

„Единствените разговори за Кривичниот Законик се водени со Мицкоски на лидерските средби во Клубот на пратениците по негова иницијатива и барање откако стана претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Ахмети и Џафери немаат примено никакво плико и никакво УСБ. ДУИ не е дел од било какви интигрантни сценарија или заговори и нема двојна агенда“, велат од ДУИ за Канал 5, демантирајќи го Мицкоски.

Собранискиот спикер пак, Талат Џафери, во изјава за Телма, исто така ги демантираше овие тврдења на Мицкоски.

„Апсолутно неточно. Чиста шпекулација за дневно политичка потреба. Ниту имам потреба да добивам, ниту да примам било какво УСБ. Ако има нешто, нека докаже. Пред кого сака, пред Господ, пред Алах, пред држава, нека почнат постапка и нека докажат дека Талат Џафери примил УСБ. Чиста шпекулација“, се вели во одговорот на Џафери за телевизија Телма.

Инаку партиските препукувања кои доаѓаат во време кога во земјава расте притисокот за уставните измени постојано ескалираат, а веќе неколку дена се води буквално вербална војна на релација Груевски-Мицкоски, со меѓусебни обвинувања за тајни средби и соработки со други партиски лидери.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG