Достапни линкови

Франција и Германија и порачуваат на Турција да не провоцира


турски брод за истражување нафта и гас

Франција и Германија ја обвинија Турција дека продолжува да ја провоцира Европската унија со своите активности во источен Медитеран и ја повикаа да ги разјасни своите позиции во следните недели. И покрај договорот за самитот на ЕУ на 2 октомври, чија цел е да се убеди Анкара да престане да истражува природен гас во водите што ги спорат Грција и Кипар, Турција во средата соопшти дека ги рестартира операциите за истражување.

Ердоган им се закани на Грција и Кипар со „одговор каков што заслужуваат“

Унијата соопшти дека ќе ја разгледа можноста за санкции кон Турција на европскиот самит во декември. „Јасно ни е дека Турција трајно спроведува провокативни акти кои се неприфатливи“, рече францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан на прес-конференција заедно со неговите германски и полски колеги. Тој рече дека топката е на теренот во Анкара, но дека Европската унија е подготвена да го промени рамнотежата на силите доколку Турција не се врати во дијалог.

Пет клучни работи што треба да се знаат за Нагорно Карабах

Германскиот министер за надворешни работи Хајко запрашан за можноста за воведување санкции на ЕУ рече дека блокот ќе одлучи како да реагира во следните недели. Ле Дријан ја критикуваше и улогата на Турција во конфликтот Нагорно Карабах, каде што го поддржува Азербејџан против етничките Ерменци.

XS
SM
MD
LG