Достапни линкови

Киргистанскиот претседател со услов за повлекување од функцијата


Киргистанскиот претседател Соронбаи Јенбеков

Киргистанскиот претседател Соронбаи Јенбеков ќе поднесе оставка само ако се повторат парламентарните избори во земјата, соопшти денеска неговиот портпарол. Таквиот став се очекува да ги разгори тензиите во земјата, бидејќи претходно новоизбраниот премиер Садир Јапаров изјави дека ќе изврши притисок врз Јенбеков да го одржи неговото ветување дека ќе се повлече од фукцијата додека земјата се соочува со политичка криза.

„Мислам дека треба да се вратиме на првичниот договор кога претседателот вети дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се стабилизира ситуацијата“, рече Јапаров.

Јенбеков претходно ја одобри одлуката на Парламентот за назначување на новиот премиер.

XS
SM
MD
LG