Достапни линкови

Новиот премиер на Киргистан ќе бара оставка од претседателот


Новоизбраниот премиер на Киргистан, Садир Јапаров.

Новоизбраниот премиер на Киргистан, Садир Јапаров изјави дека ќе изврши притисок врз претседателот Соронбаи Јенбеков да го одржи неговото ветување дека ќе се повлече од фукцијата додека земјата се соочува со политичка криза предизвикана од спорните парламентарни избори.

Откако Јенбеков ја одобри одлуката на Парламентот за назначување на новиот премиер, Јапаров рече дека прашањето за иднината на шефот на државата ќе се реши денеска.

„Мислам дека треба да се вратиме на првичниот договор кога претседателот вети дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се стабилизира ситуацијата“, рече Јапаров.

Потврдата на Јапаров, кој беше ослободен од затвор каде што издржуваше долга казна откако беше осуден за киднапирање, го придвижува Киргистан кон решавање на кризата предизвикана од демонстрациите за официјалните резултати од парламентарните избори на 4 октомври.

XS
SM
MD
LG