Достапни линкови

Ердоган со поддршка за Азербејџан за Нагорно Карабах


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Минската група е заглавена во наоѓање решение за конфликтот во регионот Нагорно Карабах.

Борбите избувнаа во и околу регионот на 27 септември. Нагорно-Карабах е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но управуван е и населен со етнички Ерменци. Тој повтори дека регионот треба да се врати на Азербејџан. Според него, Турција не испратила борци од Сирија во регионот. Ердоган порача и дека земјата целосно ги поддржува своите сојузници од Азербејџан.

Ерменските и азербејџанските сили продолжуваат да го прекршуваат примирјето. Според договорот за прекин на огнот, започнатите мировни разговори треба да бидат со посредство на копретседавачите на Организацијата за безбедност и соработка во групата Минск во Европа - Русија, Франција и САД.

XS
SM
MD
LG