Достапни линкови

Пратениците не можат да се договорат за онлајн седници


Конститутивна седница на Собрание на Република Северна Македонија, архивска фотографија

Пратеничките групи не се договорија како ќе функционира Парламентот во услови кога неколку пратеници се заразени со ковид-19. На координацијата кај претседателот на Собранието Талат Џафери не се разреши прашањето за онлајн седници. Владејачката СДСМ предлага пратениците кои се во изолација да присуствуваат на седниците онлајн. Од ДУИ предлагаат во Деловникот да се прецизира што значи присуство на седници.

„Во Деловникот стои присуство. Сакаме тоа да го прецизираме дека присуство може да е физичко или пак онлајн. Да не ги измачуваме тие што се пациенти во моментот, да не ги носиме, со посебен третман, па да ризикуваме… Не сакаме да дојдеме во ситуација да блокираме битни процеси“, изјави координаторот на пратеничката група на ДУИ, Изет Меџити, по координацијата со претседателот на Собранието.

Опозицијата се противи на предлозите на власта. Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, на социјалните мрежи одбјави дека не е етички градежниците, текстилците, наставниците... физички да присуствуваат на своите работни места, а пратениците да работат онлајн.

Ставот на пратеничката група на Алијанса на Албанците и Алтернатива за одржување онлајн седници и дека на тој начин може да дојде до злоупотреба на правата на пратениците, кои би биле инфицирани од ковид-19 и оти Собранието има доволно услови и дека сè што треба е добра комуникација помеѓу власта и опозицијата.

Засега тројца пратеници се позитивни на ковид-19, по еден пратеник од ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

XS
SM
MD
LG