Достапни линкови

Приведени 50 демонстранти во Белорусија


Полицијата приведува демонстранти на протестите во Минск

Околу 50 демонстранти биле приведени во белоруската престолнина Минск, по судирите со безбедносните сили. Полицијата, наводно, употребила солзавец и водени топови за да ја растера толпата од неколку илјади демонстранти.

Белоруската асоцијација на новинари извести дека меѓу приведените има најмалку 10 новинари. Руската државна новинска агенција ТАСС објави дека меѓу приведените има и тројца нејзини дописници. Протести се одржаа и во другите белоруски градови.

Белорусија се соочува со протести по спорните претседателски избори на 9 август по кои долгогодишниот лидер Александар Лукашенко беше прогласен за победник. Опозициските демонстранти повикуваат на поништување на резултатите од изборите, одржување нови избори и ослободување на политичките затвореници.

XS
SM
MD
LG