Достапни линкови

Белорусија- приведен соработник на опозициската лидерка


Архивска фотографија- Анатол Лијабедзка, соработник на опозициската лидерка Свјатлана Циханускаја

Белоруската полиција соопшти дека привеле едeн од соработниците на опозициската лидерка Свјатлана Циханускаја под сомнение дека извршил законско прекршување. Портпаролот на полицијата во Минск денеска соопшти дека Анатол Лијабедзка е приведен во главниот град, без да даде дополнителни детали.

Ден претходно неговите колеги велат дека престанал да се јавува на телефон. Циханускаја објави дека го одбрала Лијабедзка, поранешниот лидер на опозициската Обединета граѓанска партија за свој претставник за уставните реформи. Тој беше казнет и на кратко затворан неколкупати во минатото за опозициски активности.

XS
SM
MD
LG