Достапни линкови

Нови 386 заразени од корона, 6 лица починале


илустрација

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 2267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на ковид-19. Најмногу од нив се во Скопје 178, а потоа следуваат Струмица 44, Прилеп 20, Куманово 18, Гевгелија 18, Битола 13, Тетово 13, Дебар1, Штип 8, Струга9, Велес 5, Охрид 7, Кавадарци 3, Гостивар 4, Крива Паланка 7, Радовиш 4, Кочани10, Пробиштип 1, Македонски Брод 1, Берово 7, Валандово 3, Виница 2, Делчево 1, Свети Николе 3, Кичево 4, Неготино 2.

Починати се 6 лица, два пациенти од Скопје, пациентка од Тетово, Битола, Струга и Свети Николе. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти.

Каква е државната стратегија против Ковид-19?

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20163, бројката на оздравени пациенти е 16009, на починати е 781, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3373.

XS
SM
MD
LG