Достапни линкови

Грчки агенти откриле невладини организации кои шверцувале мигранти од Турција


мигранти, Лезбос, Грција

Грчките разузнавачки служби открија членови на невладини организации вклучени во „трговија со луѓе“ - шверц на илегални имигранти од Турција во Грција, објави весникот „Катимерини“. Според документот цитиран од атинскиот весник, разузнавачката служба и полицијата тајно ја испитувале улогата на четири невладини организации кои користеле „нелегални процедури и методи“ во турските шверцерски операции на мигранти и бегалци од Турција на грчкиот остров Лезбос среде кризата со Турција во август.

Балканска мигрантска рута - огради и шверцери

„Шверцот на луѓе“, во кој, наводно, се вмешани државјани на Германија, Франција, Швајцарија, Австрија, Норвешка и Бугарија, го откри тајната мисија на двајца мигранти во Турција и нивната наводна соработка со осомничени членови на невладини организации. Двајцата странци, регрутирани од грчката разузнавачка служба, отишле во Измир, Турција, а потоа се качиле на брод со илегални имигранти кои оделе за Лезбос.

Грчките власти префрлаат мигранти во нов камп по пожарот во Мориа

Доверливите документи прегледани од „Катимерини“ наведуваат дека вкупно 35 членови на четири невладини организации го олесниле движењето на илегални имигранти и бегалци од Турција кон Лезбос користејќи „нелегални методи и процедури“. Невладините организации дури ја следеа грчката крајбрежна стража, ги следеа радиофреквенциите на официјалните комуникации и „играа улога на шпиони, а не на хуманитарци“, изјави грчкиот министер за имиграција Нотис Митаракис.

XS
SM
MD
LG