Достапни линкови

Трет републикански сенатор заразен со ковид19


Архивска фотографија- Републиканскиот сенатор од Висконсин Рон Џонсон

Уште еден американски сенатор е позитивен на коронавирус, ден откако американскиот претседател Доналд Трамп беше пренесен во воена болница надвор од Вашингтон да прими терапија за болеста. Републиканскиот сенатор од Висконсин Рон Џонсон е позитивен на ковид19 соопшти неговиот портпарол. Тој се тестирал откако се вратил во Вашингтон на 29 септември и бил во контакт со позитивен на вирусот.

Вестите за Џонсон стигнаа откако републиканските сенатори Том Тилис од Северна Каролина и Мајк Ли од Јута соопштија дека се позитивни на вирусот и дека ќе треба да бидат во карантин десет дена. Двајцата присуствуваа на церемонијата за номинација на Ејми Кони Барет за врховен судија што се одржа на 26 септември во Белата куќа. Тие потоа учествуваа и во работата на Сенатот и се сретнаа со Барет претходно неделата што ги зголеми стравувањата дека меѓусебно се инфицирале. Вчера Барет беше негативна на коронавирусот, а како што се јавува таа била позитивна летово.

Покрај Трамп и неговата сопруга Меланија и други кои ја следеа церемонијата за номинацијата за судијка во Врховниот суд се позитивни на коронавирусот. Меѓу нив се и Рона Мек Даниел, претседавач со Републиканскиот национален комитет, претседателот на Универзитетот Нотр Дам Џон Џенкинс и Келиан Конвеј, советничка на претседателот Трамп и портпаролка на Белата куќа.

XS
SM
MD
LG