Достапни линкови

Ахмети на распит во ОЈО


Лидерот на ДУИ Али Ахмети

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска треба да се јави на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. Ахмети треба да исказ во врска со предметот „Попис“. Овој предметот го отвори поранешното СЈО, за потоа го презеде ОЈО за организиран криминал и корупција.

Предметите на СЈО тема на нова аудио „бомба“ за Заев

Случајот се однесува на пропаднатиот попис во 2011 година, организиран од владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Според СЈО, со стопирањето на пописот на населението тогашниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, кој сега е во бегство, Никола Груевски и неговиот коалициски партнер во владата Али Ахмети, нанеле штета на Буџетот во висина од 2,8 милиони евра.

XS
SM
MD
LG