Достапни линкови

Во Турција стапува во сила законот за контрола на социјалните медиуми


илустрација

Во Турција денеска стапува во сила контроверзниот закон за регулирање на содржината објавена на платформите на социјалните медиуми, што беше усвоен во турскиот парламент на 29 јули годинава. Законот се очекува да има застрашувачки ефект врз слободата на говорот и изразувањето во рамките на земјата. Неколку групи за човекови права сметаат дека тоа е политичка тактика за спречување на критиките кон функционерите на владата во земјата, вклучувајќи го и претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот парламент донесе закон за контрола врз социјалните медиуми

Донесувањето на законот е загрижувачки развој, особено во услови на пандемија кога платформите на социјалните медиуми постојат како една од ретките алтернативи преку кои луѓето можат да ги проценат и осудат погрешните владини активности. Во Турција, печатените и електронските медиумски платформи веќе се под контрола на владата. Во такво сценарио, платформите на социјалните медиуми се едни од ретките места преку кои граѓаните можат да ги искажат своите независни мислења. Според новиот закон, Фејсбук и Твитер се очекува да имаат локални претставници во Турција. Исто така, од нив се бара да ги почитуваат судските налози за отстранување на одредена содржина.

Ердоган вети заострување на контролата врз социјалните медиуми

Законот бара од компаниите за социјални медиуми да складираат кориснички податоци во Турција, што исто така предизвикува загриженост за приватноста. Со сите овие мерки сериозно се очекува да се зголеми цензурата во земјата.

XS
SM
MD
LG