Достапни линкови

Кипар очекува поддршка од ЕУ во спорот со Турција


Границата меѓу Кипар и непризнаената република Северен Кипар

Кипар очекува од партнерите од Европска Унија да добие поддршка против Турција, изјави денеска кипарскиот министер за надворешни работи Никос Христодулидис пред Самитот на ЕУ, на кој ќе се разговара и за воведување на санкции кон Анкара поради спорот за поморските ресурси во Источен Медитеран.

„Кипар бара од ЕУ и нејзините партнери солидарност на дело. Конкретно, поддршка на нашите заеднички вредности и интереси и примената на нашите сопствени одлуки е од суштинско значење“, истакна Христодулидис по средбата со шпанската министерка за надворешни работи Аранча Санчез Лаја.

Кипар сè уште не се согласи за воведување на санкции на ЕУ кон Белорусија, бидејќи бара од Унијата да воведе поостри мерки кон Турција. Грција го поддржува ставот на Кипар.

Но, според неименувани европски дипломати малку е веројатно ЕУ да ги прифати барањата на Кипар откако Анкара се согласи да преговара со Грција.

Лаја посочи дека е потребен дијалог за решавање на прашањето, а не еднострани акции. Тензиите во Источен Медитеран ќе бидат тема на Самитот на ЕУ, што се одржува утре и в петок.

XS
SM
MD
LG