Достапни линкови

Чешка прогласи вонредна состојба поради рекордниот пораст на бројот на заразени од коронавирус


Илустрација

Чешката влада прогласи вонредна состојба поради рекордниот пораст на бројот на заразени со коронавирус. Министерот за здравствено Роман Примула изјави дека вонредната состојба ќе почне од понеделник и ќе трае 30 дена.

Новите рестриктивни мерки предвидуваат ограничување на јавните собири во наредните две недели, забрането е собирање на повеќе од 20 луѓе на отворено, и 10 во затворен простор. Театарските претстави и кината ќе бидат затворени. На сите спортски натпревари ќе биде забрането присуство на публика, а средните училишта во најтешко погодените региони ќе бидат затворени најмалку две недели.

Во Чешка досега има вкупно 67843 заразени од коронавирусот, од кои 43 илјади се само во септември. Од последиците од коронавирус досега починаа 636 лица.

Жешка корона есен во Чешка
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

XS
SM
MD
LG