Достапни линкови

Белорусија го обвини Западот за создавање хаос и анархија


Министерот за надворешни работи на Белорусија, Владимир Макеј

Белорускиот министер за надворешни работи Владимир Макеј ги обвини западните држави за мешање во внатрешните работи на земјата со цел да предизвикаат „хаос и анархија“за време на повеќенеделните протести по спорните претседателски избори минатиот месец.

„Гледаме обиди за дестабилизација на ситуацијата во земјата. Мешањето во нашите внатрешни работи, санкциите и другите ограничувања на Белорусија ќе имаат спротивен ефект и се апсолутно штетни за сите “, рече тој во видео изјава пред Генералното собрание на Обединетите нации.

Продолжуваат протестите против Лукашенка

Соединетите Држави, Европската унија, Велика Британија и Канада се очекува наскоро да воведат санкции кон Белорусија за насилните акциии против демонстрантите по претседателските избори на 9 август, за кои се смета дека се наместени за Александар Лукашенка да може да добие шести мандат на власт. Под зголемениот притисок од протестите и Западот, Лукашенка побара од соседна Русија политичка и економска поддршка.

Лукашенка е на власт од 1994 година, а беше инаугуриран на 23 септември во тајна церемонија што ги натера членките на ЕУ и САД да дадат изјави дека не го признаваат неговиот легитимитет.

XS
SM
MD
LG