Достапни линкови

Во светот над 30 милиони заразени од коронавирус


илустрација

Бројот на потврдени случаи на коронавирус ширум светот надмина 30 милиони, а САД, Индија и Бразил се со најмногу заразени луѓе и смртни случаи. Претходно Светската здравствена организација (СЗО) предупреди на „алармантни стапки на пренесување“ на коронавирусот низ цела Европа.

Гебрејесус: Ковид-19 не е последната пандемија

Според Универзитетот Џонс Хопкинс, оваа бројка веројатно не ги рефлектира сите случаи бидејќи многу луѓе остануваат непроверени, додека други се асимптоматски носители. Бројот на починати од коронавирус е 942.989. Според организацијата, 53-те земји-членки на СЗО во Европа регистрирале скоро 5 милиони случаи на смртни случаи од ковид-19 и повеќе од 227 000 смртни случаи. Бројот на регистрирани дневни случаи во моментов е помеѓу 40 000 и 50 000, што е сличен со врв забележан на 1 април.

XS
SM
MD
LG