Достапни линкови

Вудворд: Трамп ја криеше од нацијата вистината за Ковид-19


Архивска фотографија - Претседателот Доналд Трамп со маска со неговиот лик што му ја дал негов поддржувач на предизборен митинг

Американскиот претседател Доналд Трамп приватно зборуваше колку е сериозна заканата од коронавирус, а во исто време ѝ велеше на нацијата дека вирусот не е полош од сезонскиот грип и дека владата го има под контрола, се вели во новата книга на новинарот Боб Вудворд, пренесе новинската агенција АП. Вудворд е новинарот кој ја обелодени познатата афера „Вотергејт“.

„Ова е смртоносна работа“, му рекол Трамп на Вудворд на 7 февруари годинава во телефонски разговор, кој новинарот го снимил, а снимката подоцна беше и објавена.

За Белата куќа, книгата служи како непожелно враќање во фокусот на начинот на кој Трамп се справува со пандемијата, исто како што тој се обидува да проектира дека вирусот е под контрола и бидејќи тој е желен да види враќање во нормала.

Трамп на Вудворд на 19 март му рече дека намерно ја минимизира опасноста. „Сакав секогаш да го минимизирам тоа“, му рекол Трамп на Вудворд и додал: „Сè уште сакам да го минимизирам за да не создадам паника“, пренесе АП.

Демократскиот кандидат за претседател на САД, Џо Бајден, рече дека книгата покажува дека Трамп „го излажал американскиот народ“ и дека, како што рече, „Трамп свесно и доброволно лажел за заканата од вирусот врз земјата со месеци “.

„Додека смртоносна болест ја пренесе нашата нација, тој не успеа да ја заврши својата работа - намерно. Тоа беше предавство на живот или смрт на американскиот народ. Тој ги имаше информациите. Тој знаеше колку е опасно“, рече Бајден за време на предизборниот митинг во Мичиген.

Одговорот на Трамп за овие наводи во книгата на новинарот Вудворд беа дека не сакал да го паничи американскиот народ, јави АП.

„Факт е дека јас навивам за оваа земја. Ја сакам нашата земја и не сакам луѓето да бидат исплашени. Не сакам да создавам паника, како што велите вие “, им рече Трамп на новинарите.

XS
SM
MD
LG