Достапни линкови

Хоти: Косово ќе отвори амбасада во Ерусалим иако ЕУ реагира


Авдулах Хоти

Косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска изјави дека официјална Приштина ќе отвори амбасада во Ерусалим, согласно договорот со американскиот претседател Доналд Трамп и покрај противењето на ЕУ. Хоти рече дека тоа е обврска која ја презела Приштина и оти ќе продолжи со примената на тој договор. По денешната средба во Брисел, тој изјави дека денеска не станало збор за договорот во Вашингтон, но најави усогласување со европската политика во иднина.

„Тоа не беше тема на состанокот. Нашата перспектива е интеграција во Европската унија. Немаме друг начин, мора напорно да работиме со ЕУ. Договорот беше постигнат во Вашингтон, а признавањето од Израел е важен чекор за консолидирање на државноста на меѓународната сцена. Ќе работиме заедно. Заедно со ЕУ и САД за зајакнување на државноста на Косово. Ја презедовме обврската и ќе се движиме во таа насока“, изјави Хоти.

Србија и Косово се договорија за економска нормализација на односите

Како што објаснуваат европски официјални лица за Радио Слободна Европа, самото прашање за отворање амбасади во Ерусалим било неочекувано и нешто што многу го изненадило Брисел.

„Не постои ниту една ЕУ амбасада во Ерусалим. Канцеларијата на делегацијата на ЕУ не е во Ерусалим, изјави денеска портпаролот на ЕУ Питер Стано.

Тој потсети на заедничкиот став на Европската унија дека статусот на Ерусалим за ЕУ останува непроменет и дека тие се за „моделот на две држави“. Затоа, европските официјални лица очекуваат и Косово и Србија да ја усогласат својата надворешна политика со онаа на ЕУ.

XS
SM
MD
LG