Достапни линкови

Западните влади размислуваат за заедничка акција против Русија заради Навални


Критичарот на Кремљ, Алексеј Навални

Западните влади размислуваат за координирана акција против Русија откако Германија рече дека тешко болниот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, е затруен со воен нервен агенс. Германската канцеларка Ангела Меркел вчера изјави дека Германија ги известила своите партнери во ЕУ и НАТО за ова прашање со цел да се донесе одлука за „соодветна, заедничка реакција“.

"Сигурно е дека Алексеј Навални е жртва на злосторство. Тој требаше да биде замолчен и јас го осудувам ова во најсилна можна смисла, во име на германската влада", рече Меркел, нарекувајќи го "обид за убиство со труење".

Навални, кој ја откривал корупцијата на врвот на руската држава, беше примен во болница во Русија на 20 август. Два дена подоцна беше пренесен во Германија, каде што лекарите заклучија дека има „траги од труење“.

Претходно, германската влада соопшти дека специјалните тестови спроведени во германска воена лабораторија покажале „недвосмислени докази“ за присуство на агент за хемиски нерв од групата „Новичок“.

Кремљ ја повика Германија за целосна размена на информации и руското Министерство за надворешни работи се пожали дека наводите за Новичок не се поткрепени со докази.

XS
SM
MD
LG