Достапни линкови

Русија е подготвена да соработува со Германија за Навални


портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков

Русија изрази подготвеност за „целосна соработка“ со Германија за здравјето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој, како што вчера објави германската влада, бил отруен со нервен отров новичок. „Подготвени сме и заинтересирани за целосна размена на информации со Германија“, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Германија – Тестовите покажуваат дека Навални бил отруен со Новичок

Тестовите извршени од лабораторијата на германската армија обезбедуваат „недвосмислен доказ“ дека рускиот опозиционер е жртва на труење со „нервен агенс од типот почетник“, се наведува во соопштението на владата во Берлин која побара од Русија „итни“ објаснувања во врска со труењето на Навални и оцени дека е „вознемирувачко“ тоа што руската опозиција е жртва на таков напад во Русија.

Со што и од кого е отруен Навални?

Навални, голем критичар на Кремљ, кој ја откривал корупцијата на врвот на државата, беше примен во болницата во на 20 август. Тој беше пренесен во Германија два дена подоцна, каде што лекарите заклучија дека има „траги од труење“.

XS
SM
MD
LG