Достапни линкови

Трамп го оцени Бајден како левичарска закана за американската величина


Претседателот на САД Доналд Трамп, во говорот за прифаќање на претседателската кандидатура

Претседателот на САД Доналд Трамп, во говорот за прифаќање на претседателската кандидатура на последниот ден од конвенцијата на Републиканците ги оцени Демократската партија и нејзиниот кандидат за претседател Џо Бајден, како радикални левичари кои се закана за американскиот сон. Трамп, зборувајќи пред Белата куќа, изјави дека Бајден доколку биде избран ќе „ја уништи американска величина“. Трамп додаде дека сè што постигнала администрацијата на Трамп „сега е во опасност“.

Неконвенционална конвенција за втор мандат на Трамп

„Демократите не ја гледаат Америка како најслободна, праведна и исклучителна нација. Наместо тоа, тие гледаат злобна нација која мора да биде казнета за своите гревови“, рече Трамп. Тој праша како партијата може да ја води земјата „кога троши толку време да ја урива?“ Трамп, во врска со расните немири и пандемијата на коронавирус, двата главни проблеми во земјата, рече дека Бајден само ќе ги влоши расните судири. „Овие избори ќе одлучат дали ги заштитуваме Американците кои се придржуваат кон законите, или дали ќе им дадеме сила на насилните агитатори и криминалци кои им се закануваат на нашите граѓани“, рече Трамп. „Никој нема да биде безбеден во Америка на Бајден“.

Бајден: ќе ја обединам Америка

Бајден возврати на Твитер. „Запомнете: секој пример на насилство што го осудува Доналд Трамп се случил под негово водство. За време на неговото претседателствување “, рече тој. Претседателската кампања во голема мерка е во сенка на пандемијата на коронавирус, која остави повеќе од 180.000 Американци мртви и остави милиони без работа. Трамп го повтори тврдењето дека Кина е виновна и вети дека ќе ја обнови економијата доколку биде избран повторно. Публика од повеќе од 1.000 луѓе пред Белата куќа повремено скандираше за „Уште четири години!“ и "САД"! " Присутните во публиката не одржуваа физичко растојание и не носеа маски за лице за да спречат ширење на коронавирусот и покрај препораките на здравствените експерти. Програмата вклучуваше патриотски музички песни и огномет.

XS
SM
MD
LG