Достапни линкови

Во Белорусија уапсени новинари кои требало да го следат протестот во Минск


Протести во Минск, 27 август 2020

Полицијата во Белорусија денеска уапси околу 20 новинари кои се подготвуваа да го покријат протестот на централниот плоштад на слободата во Минск.

Новинарите биле ставени во минибус за да бидат однесени во полициска станица за идентификација, соопшти портпаролката на полицијата во Минск, Наталија Ганушевич.

Меѓу притворените е и дописникот на Радио Слободна Европа, Улазимир Гридин.

Белоруската полиција ги растера демонстрантите во Минск

Во Минст почна протестот на неколку стотици демонстранти кои бараат оставка од претседателот Александар Лукашенко. Тие сметаат дека се наместени резултатите од изборите на 9-ти август, на кои Лукашнеко освои шести мандат. Авторитарниот лидер на Белорусија управува со земјата цели 26 години.

XS
SM
MD
LG