Достапни линкови

Навални кој е во кома во Омск со авион треба да биде пренесен во Берлин


Лидерот на руската опозиција, Навални, се бори за живот

Со авион амбуланта од Германија рускиот опозиционер Алексеј Навални треба да биде пренесен во Берлин од болницата во Сибир, каде што се бори за живот по сомнителното труење. Филмскиот продуцент и активист за човекови права Јака Бизиљ соопшти дека биле издадени неопходните дозволи за преместување на Навални од Русија. Во авионот има тим лекари, а трошоците за амбуланта се приватни, рече тој за агенцијата ДПА. Навални, која е во кома, е во сериозна, но стабилна состојба, бидејќи медицинските лица работат на „спасување на неговиот живот“, рече Анадолиј Калиниченко, доктор во болницата во Омск каде што Навални бил пренесен откако се разболе поради, според неговите соработници, труење поврзано со неговиот политички ангажман.

Навални во болница под сомневање дека бил отруен

44-годишниот критичар на рускиот претседател Владимир Путин не се чувствувал добро за време на летот Томск - Москва, па затоа тој бил пренесен во болницата по итно слетување во Омск, напиша на неговата Твитер неговата портпаролка Кира Јармиш. Таа за радио „Ехо“ од Москва изјави дека тој сигурно го испил отровот со чајот што го пиел на аеродромот пред да се качи на авионот. Руските опозициски политичари веднаш укажаа на вмешаноста во Кремљ. „Сигурни сме дека единствените луѓе кои имаат способност да го таргетираат Навални се руските безбедносни служби со јасно одобрување на руското политичко раководство“, рече членот на Пуси Рајот, Пјотр Верзилов, кој заврши во интензивна нега во 2018 година по сомнение за труење.

XS
SM
MD
LG