Достапни линкови

Вишеградската група бара од Белорусија политичко решение


Транспарент на еден од денешните протести во Минск, Белорусија

Претседателите на земјите членки на Вишеградската група, во која се Унгарија, Полска, Словачка и Чешка, денеска преку заедничка изјава ја повикаа Белорусија да го отвори патот за политичко решение на кризата, без насилство врз демонстрантите.

„Ги повикуваме властите на Република Белорусија да го отворат патот за политичко решение и да се придржуваат кон основните човекови права и слободи, истовремено воздржувајќи се од употреба на насилство врз мирните демонстранти“, се наведува во заедничката изјава.

Во меѓувреме во Белорусија продолжуваат масовните протести кои почнаа на 9 август, денот на претседателските избори, кога победа прогласи актуелниот претседател Александар Лукашенко. Опозицијата не ги признава резултатите од изборите и смета дека победи Светлана Цихановскаја.

XS
SM
MD
LG