Достапни линкови

Виртуелна политика: Бајден, Харис и демократите на онлајн конвенција


Џо Бајден, поранешен потпретседател и сегашен кандидат на Демократската партија за претседателските избори во САД

Кандидатот на демократите за претседател на САД, Џо Бајден и неговиот придружник Камала Харис, ќе ги прифатат номинациите на нивната партија на конвенцијата од 17-20 август што ќе се одржи онјалн поради пандемијата на коронавирус.

Традиционално, националните конвенции на кои демократските и републиканските партии ги избираат своите претседателски кандидати се меѓу најинтересните настани во американската политика, со шарени костуми, чудни личности и атмосфера на возбуда.

Во невидена одлука досега донесена поради пандемијата на коронавирус, годинашната Демократска национална конвенција (ДНЦ) ќе се одржи во виртуелен формат, со состаноци на интернет.

Бајден ја избра сенаторката Камала Харис за кандидат за потпретседател на САД

Политичките интриги што некаде ги одбележуваат конвенциите можеби во голема мера и ќе недостасуваат, бидејќи Бајден ја доби номинацијата во јуни и ја избра Харис како свој кандидат за потпретседател една недела пред да започне онлајн собирот.

Кој е Џо Бајден - Од дипломец по право до ривал на Трамп
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:24 0:00

Најголемото непознато на ДНЦ за 2020 година, што ќе се одржи на 17-20 август, е дали може да се изведе виртуелен настан непречено и да ги охрабри партиските членови пред изборите на 3 ноември на кои Бајден се соочува со актуелниот републикански претседател Доналд Трамп.

Завршните моменти на конвенцијата – кога избраниот кандидат им мавта на илјадници приврзаници на партијата во арената, додека црвени, бели и сини балони паѓаат во ритамот на музиката - е сцена што може да ги разгори лојалистите.

За обете главни партии, физичката фаза за ваква драма е незамислива во 2020 година.

Тајната служба на САД предупредува на мешање на Кина, Русија и Иран во изборите

Откако се влеаја десетици милиони долари во Милвоки, Висконсин, за да се подготви градот да биде домаќин на 50.000 посетители на ДНЦ, меѓу кои и повеќе од 10.000 новинари, организаторите се повлекоа, поради загриженоста за ширењето на ковид-19, што зарази повеќе од 5 милиони луѓе во САД и уби повеќе од 166.000.

Комитетот на ДНЦ во јуни им рече на скоро 4.000 државни делегати да не патуваат во Милвоки за конвенцијата.

Бајден на почетокот на овој месец објави дека ќе го одржи својот говор за прифаќање од неговата матична држава Делавер, а клучните говорници ќе се обраќаат на виртуелната конвенција од други локации.

Демократски претседателски кандидат и поранешен потпретседател на САД Џо Бајден ја грабна маската на неговиот кандидат за потпретседател, американсата сенаторка Камала Харис, за време на нивната прва прес-конференција заедно во Вилмингтон, Делавер, август
Демократски претседателски кандидат и поранешен потпретседател на САД Џо Бајден ја грабна маската на неговиот кандидат за потпретседател, американсата сенаторка Камала Харис, за време на нивната прва прес-конференција заедно во Вилмингтон, Делавер, август

ДНЦ вели дека виртуелната платформа ќе овозможи конвенцијата да достигне до повеќе Американци, но аналитичарите велат дека таа би можела да изгуби дел од својот сјај.

„Динамиката за тоа како тие зборуваат веројатно ќе биде различна затоа што веќе не се возбудувате од публиката што ве расположува“, вели Ерик Хеберлиг, професор по политички науки на Универзитетот во Северна Каролина.

Тој додава дека не очекува ДНЦ и Републичката национална конвенција од 24-27 август да им го покачат рејтингот на кандидатите.

Промена на форматот

Во децениите од доаѓањето на телевизијата, партиските конвенции станаа скапи, кореографски настани, при што понекогаш настапуваат филмски или музички ѕвезди, како на пример кога Кети Пери настапи на ДНЦ во 2016 година.

Белата куќа: претседателските избори нема да бидат одложени

Конвенциите го спроведуваат гласањето на повик, кога делегатите од секоја американска држава излегуваат и објавуваат колку гласови - или делегати - нивната држава им дава на секој кандидат за номинација на партијата.

Иако Бајден ги освои потребните делегати, тој не е официјално номиниран се додека не биде потврден со повик на конвенцијата. Повикот може да трае онолку време колку што секоја држава ги нуди своите атракции и достигнувања - професионални спортски тимови, историски знаменитости и слично - и публиката реагира.

„Тоа е одлично за телевизија“, вели Хеберлиг за традиционалната конвенција.

Гласање по пошта во САД
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Сега Комитетот на ДНК треба да одлучи како ефикасно да го спакува сето тоа во виртуелен формат.

„Оваа конвенција ќе изгледа поразлично од која било претходна конвенција во историјата“, вели Џо Солмонезе, извршниот директор на Демократската национална конвенција.

Учесниците ќе зборуваат во живо од фабрички сали, училишта, мали бизниси и градски плоштади на, како што ДНЦ ја нарекува, „Конвенција низ Америка“. Како и да е, програмата на телевизија ќе биде ограничена на два часа.

Покрај националната телевизија, Конвенцијата ќе биде достапна на социјалните медиуми, вклучувајќи Твитер, Фејсбук и Јутјуб и преку стриминг.

Бајден - Русија сѐ уште се меша во изборниот процес на САД

Демократите ќе се обидат да ја претстават својата одлука да се преселат во виртуелна конвенција како знак на лидерство, една од клучните теми што партијата ќе ја истакне за време на нејзината конвенција.

Трамп - Од политичко изненадување до кандидатура за втор мандат
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:44 0:00

Демократите го нападнаа справувањето со коронавирусот на Трамп и го критикуваа за одржување на предизборни митинзи откако беше позната опасноста на пандемијата.

Трамп се обиде да ја премести конвенцијата на републиканците во Флорида, откако Северна Каролина се спротивстави на идејата за голем митинг, но партијата на крајот прифати претежно виртуелна конвенција со само 336 делегати во Шарлот.

„Сакав да дадам пример како треба да реагираме индивидуално на оваа криза“, рече Бајден, откако ја откажа посетеноста во Милвоки.

Клинтон, Обама, Окасио-Кортез

Четиридневниот настан ќе има говори во живо и снимени од високи членови на партијата, вклучително и поранешните претседатели Барак Обама и Бил Клинтон; поранешната државна секретарка Хилари Клинтон, која загуби од Трамп во 2016 година; Мишел Обама; поранешни кандидати за номинација за 2020 година, вклучувајќи ги Берни Сандерс и Елизабет Ворен; и нови партиски sвезди како Александрија Окасио-Кортез од Њујорк, истакната членка на попрогресивното крило на партијата.

илустрација
илустрација

Говорот на Харис на 19 август ќе биде клучен момент на конвенцијата.

Американската сенаторка од Калифорнија, Харис се кандидираше за номинација за Демократска партија, но испадна од трката во декември.

„Синиот ѕид“

Изборот на демократите на Милвоки за свој град домаќин се смета за начин да се придобијат гласачите од белата работничка класа и да се освојат државите од Среден Запад и индустриски држави каде што мнозинството традиционално гласаше за кандидат за претседател на демократите, но го поддржа Трамп во 2016 година.

Трамп беше првиот републиканец кој победи во Висконсин од 1984 година, освојувајќи помалку од 1 процент во победата управувана од поддршката меѓу белите гласачи без колеџ образование.

Тој, исто така, ги освои Мичиген и Пенсилванија.

Милвоки ќе беше првиот град на Среден Запад што ќе беше домаќин на демократската номинација на конвенцијата од 1916 година, кога се одржа во Сент Луис.

„Изборот на демократите претставува повеќе од фокусирање врз Милвоки, па дури и на целата држава Висконсин“, вели Вилијам Фреј, постар соработник во Брукингс.

„Тие јасно ја следат можноста да ги вратат индустриските сини ѕидови“, што ги чинеа претседателство во 2016 година, како што се Мичиген и Пенсилванија”, додава тој.

Син ѕид се нарекуваат државите кои традиционално гласаат за демократите.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG