Достапни линкови

Помпео: Руските власти гo задушуваат независното информирање


Американскиот државен секретар Мајк Помпео

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека руските власти продолжуваат да ги задушуваат независните информации и слободата на говор. „Гласот на Америка и Радио Слободна Европа се витален извор на информации за Русите. Ги повикуваме руските власти да ги преиспитаат новите ограничувања на слободните медиуми“, напиша Помпео на Твитер. Претходно, Стејт департментот ја објави изјавата на Помпео дека Соединетите држави се „длабоко загрижени“ за неодамнешниот нацрт-декрет на руските власти, кој наводно е насочен кон медиумите во Русија финансирани од Американската агенција за глобални медиуми.

РСЕ: Со новиот закон во Русија се прави притисок врз новинарите

"Повеќе од 70 години, Гласот на Америка и Радио Слободна Европа се важни извори на независни вести и информации за руските граѓани. Оваа регулатива ќе воведе нови сурови барања што дополнително ќе ја намалат способноста на Гласот на Америка и РСЕ да работат во Русија". изјави Помпео, наведувајќи: „Ги повикуваме руските власти да ги преиспитаат овие чекори, што дополнително ќе ги оштетат билатералните односи“.

ЕУ повика Русија да го укине законот за „странски агенти“

На крајот на јули, руската регулаторна агенција за медиуми објави нацрт одредба, според која медиумите регистрирани во Русија како странски агенти треба да ја наведат оваа класификација, заедно со објавената содржина. Предлог-уредбата треба да го надополни рускиот закон од декември 2017 година, со кој медиумите финансирани од странство беа прогласени за странски агенти.

XS
SM
MD
LG