Достапни линкови

Приведени независни набљудувачи на изборите во Белорусија


избирачки одбор на претседателските избори во Белорусија

Независни набљудувачи на предвременото гласање на претседателските избори во Белорусија се приведени во целата земја откако документирале бројни прекршувања на законот за избори. Групата за набљудување на изборите, наречена „Чесни луѓе“, на 5 август соопшти дека нивните набљудувачи регистрирале 2.056 прекршувања на изборниот закон во Минск и други градови на 4 август - првиот ден од предвременото гласање. Во соопштението се вели дека прекршувањата вклучувале блокирање на независни набљудувачи од избирачките места и на следење дали гласачките кутии се правилно запечатени пред да бидат дадени на пребројување на гласовите.

Лукашенко ќе избега од Белорусија ако се соочи со масовни протести?

Групата соопшти дека изборните службеници ја повикувале полицијата, тврдејќи дека набљудувачите „мешале“ во изборниот процес. 26-годишното авторитарно владеење на претседателот Александар Лукашенко изгледа се повеќе ранливо пред изборите на 9 август. Но, многу аналитичари велат дека тој најверојатно ќе победи преку комбинација на измама и репресија. Централната изборна комисија соопшти на 5 август дека од одѕивот на првиот ден од предвременото гласање е нешто помалку од 5 проценти од 6,8 милиони гласачи со право на земјата.

XS
SM
MD
LG