Достапни линкови

Сопругата на бразилскиот претседател заразена со коронавирус


Mишел Болсонаро, сопругата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро

Mишел Болсонаро, сопругата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, е заразена со коронавирус, соопшти денеска кабинетот на Болсонаро, неколку дена откако претседателот, кој исто така беше инфициран, оздраве.

Првата дама на Бразил, која има 38 година, била позитивна на тестот на коронавирус и се чувствува добро.

Претседателот Болсонаро на 7 јули соопшти дека е заразен со коронавирусот, за кој претходно тврдеше дека е како „мал грип“, но од тој вирус во Бразил починаа повеќе од 90 илјади луѓе.

Претседателот на Бразил, кој има 65 години, денеска за првпат во последните три недели го напушти главниот град каде што беше во изолација и го посети северниот дел на земјата. Тој беше опкружен со симпатизери и во неколку наврати ја симна маската од лице.

Денеска во земјата беше потврдена инфекција и кај петтиот министер. Се работи за министерот за наука и технологија Маркос Понтес. Останатите министри имаат благи симптоми на болеста.

XS
SM
MD
LG