Достапни линкови

Трамп ја откажа конвенцијата на републиканците


Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа конвенцијата на Републиканската партија во Флорида бидејќи бројот на случаи на коронавирус во Соединетите држави достигна четири милиони. Трамп изјави дека не е вистинско време да се одржи „голем, преполн конгрес“ следниот месец во Џексонвил, бидејќи Флорида и другите држави на југот на земјата доживуваат наплив на случаи на коронавирус. Трамп рече дека конвенцијата ќе се одржи „преку Интернет во некаква форма“, додека некои делегати сепак ќе можат да се соберат на 24 август во Северна Каролина.

Џо Бајден и формално стана демократски кандидат за претседател на САД

Делегатите на републиканската конвенција официјално ќе го изберат Трамп како кандидат на партијата на изборите во ноември. Соединетите држави на 23 јули забележаа трет ден на повеќе од 1.000 смртни случаи на ковид-19. Додека смртните случаи се зголемуваат, тие остануваат под просекот од околу 2.000 жртви на ден во април. Експертите предупредуваат дека бројот на загинати во САД најверојатно ќе продолжи нагоре бидејќи петдневниот просечен просек на нови инфекции достигнува 66,000. Во САД досега има повеќе од 144.000 смртни случаи.

XS
SM
MD
LG