Достапни линкови

Австралискиот парламент ја суспендираше работата поради коронавирусот


Премиерот на Австралија Скот Морисон.

Австралискиот парламент ја суспендираше работата за следните две недели за пратениците да не се заразат од коронавирусот, изјави денеска премиерот Скот Морисон.

Одлуката е донесена бидејќи на 17 јули во Мелбурн беа регистрирани повеќе од 400 заразени од коронавирусот и покрај повторно воведениот карантин пред една недела.

Морисон изјави дека владата не може да го игнорира ризикот од зараза на пратениците кои заседаваат во Канбери. Епидемијата засега е под контрола во главниот град, но зголемен број на заразени е забележан во Сиднеј и Мелбурн.

Во Австралија, каде има околу 25 милиони жители, заразени се 11.400 луѓе од кои 118 починаа.

XS
SM
MD
LG