Достапни линкови

Вучиќ и Хоти се договорија да ги продолжат разговорите


Лидерите на Србија и на Косово Александар Вучиќ и Авдулах Хоти и комесарот на ЕУ Жосеп Борел

Лидерите на Србија и на Косово Александар Вучиќ и Авдулах Хоти ги одржаа своите први разговори лице в лице за изминативе 20 месеци, а во рамките на дијалогот со посредство на Европската унија, насочен кон нормализирање на односите меѓу двете балкански соседи. Вучиќ и Хоти се согласија повторно да се сретнат на почетокот на септември. Разговорите на техничко ниво ќе продолжат следната недела.

Лајчак:Дијалогот меѓу Белград и Приштина вратен на вистинскиот пат

Специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, кој посредува во разговорите, рече дека двете страни се фокусирале врз прашањата за исчезнатите и раселените лица, како и за економската соработка. Тој ги повика Белград и Приштина да соработуваат со Меѓународниот комитет на Црвениот крст за решавање на прашањето за исчезнатите лица за поттикнување на помирување.

XS
SM
MD
LG