Достапни линкови

Пјонгјанг не планира преговори со Вашингтон


Архивска фотографија од средбата на лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, и американскиот претседател, Доналд Трамп, на 30 јуни 2019 година.

Северна Кореја не планира да седне на преговарачката маса со САД, се вели во изјавата објавена од генералниот директор на Одделот за американски работи при севернокорејското МНР, Квон Јонг Гун, пренесе агенцијата КЦНА.

Претходно, првиот заменик министер за надворешни работи на Северна Кореја, Чое Сон-хуи, во коментар за извештаите за потенцијалниот самит со САД изјави дека Пјонгјанг не треба да одржува разговори со САД, јави АП.

XS
SM
MD
LG