Достапни линкови

Пјонгјанг: САД се долгорочна закана за Северна Кореја


американскиот претседател Доналд Трамп со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја Ри Сон Гвон изјави дека американската политика кон Пјонгјанг докажува дека Вашингтон останува долгорочна закана за Северна Кореја и затоа неговата земја ќе развие посигурни воени сили за да се спротивстави на таа закана. Министерот Гвон во изјавата за државната новинска агенција КЦНА исто така оцени дека личниот однос што го формирал американскиот претседател Доналд Трамп со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, се чини дека бил фокусиран исклучиво врз постигнување политички поени и веројатно нема да доведе до дипломатски успех.

Северна Кореја прекинува комуникација со Јужна Кореја

До изјавата на Квон доаѓа на двегодишнината од првата средба меѓу Ким и Трамп, кога американскиот претседател го започна на курсот за да ја натера Северна Кореја да се откаже од нуклеарното оружје во замена за олеснување на санкциите. Вашингтон бара Пјонгјанг да се откаже од нуклеарното оружје пред укинувањето на санкциите, додека Северна Кореја сака прво да бидат укинати санкциите.

XS
SM
MD
LG