Достапни линкови

Затвореник во Идризово позитивен на коронавирус


Илустрација- тест за коронавирус

Во затворот во Идризово регистриран е првиот затвореник позитивен на коронавирусот Ковид – 19. Покрај заразениот од вирусот, во изолација се уште десет затвореници од неговата и соседната ќелија кои имале контакт со него. Како што информира директорот на затворот Боби Мојсовски за МИА, затвореникот кој бил од Велес, бил на викенд од 24 до 27 јуни и на 30 јуни пријавил дека има покачена темпаратура при што му е направен тест за Ковид кој бил позитивен.

Инаку, во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања на територијата на Македонија, регистрирани се 173 нови случаи со Ковид-19, а починаа 15 лица.

XS
SM
MD
LG