Достапни линкови

ЕУ ги продолжи санкциите за Русија поради улогата во Украина


Земјите-членки на Европската унија ги продолжија санкциите кон Русија поради нејзината улога во конфликтот во Украина. Тие на шест месеци ги продолжуваат санкциите.

Европскиот совет денеска донесе одлука да ги продолжи рестриктивните мерки до 31 јануари следната година, затоа што се уште не е постигната целосна имплементација на договорите од Минск, со кои треба да се стави крај на борбите во источна Украина, се наведува во изјавата.

Европските лидери се согласија да ги продолжат санкциите за уште шест месеци на нивниот самит на 19 јуни, а денеска тоа беше и официјализирано.

Русија и Иран и нивните ограничувања за економско заздравување

Санкциите за прв пат беа воведени во јули 2014 година поради поддршката што Русија ја дава за сепаратистите во украинските региони Доњецк и Луганск. Мерките се насочени главно кон финансискиот, енергетскиот и одбранбениот сектор на Русија.

ЕУ воведе санкции кон Русија и поради анексијата на украинскиот полуостров Крим во март 2014 година.

XS
SM
MD
LG