Достапни линкови

Избирачкиот список ќе биде заклучен в среда


Гласачко место во Тетово во вториот круг од претседателските избори 2019

ДИК в среда ќе го заклучи избирачкиот список и во него ќе бидат нешто повеќе од 1.814.000 граѓани, изјави денеска претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, на заедничка прес-конференција со министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев.

Точниот број ќе се знае в среда, а потоа списокот ќе се генерира и ќе биде предаден на печатење, рече Деркоски, и додаде дека избирачкиот список континуирано се чисти и затоа има „високо ниво на прочистеност“, па не треба да има загриженост околу тоа прашање.

Деркоски - Чулев: Да имаме фер избори и да го зачуваме здравјето

Изминатата недела членовите ДИК направила проверка на сите избирачки места, а голем број од нив ќе се дислоцираат за изборите на 15 јули за да се задоволат критериумите за заштита од коронавирусот.

XS
SM
MD
LG