Достапни линкови

Деркоски - Чулев: Да имаме фер избори и да го зачуваме здравјето


Заедничка прес-конференција на министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев и претседателот на ДИК, Оливер Деркоски

Политичките чинители да ги почитуваат законите, да водат фер и демократска кампања, а граѓаните до МВР да пријават секаква активност насочена кон кршење на избирачкото право или каква било нерегуларност, а секако да внимаваме и на здравјето во оваа ситуација со Ковид-19, порачаа на денешната заедничка прес-конференција, министерот за внатрешни работи Наќе Чулев и претседателот на ДИК, Оливер Деркоски.

„Воопшто нема дилема и овие избори треба да бидат кристално чисти“, истакна министерот Чулев и информираше дека е формиран Републички изборен штаб со кој раководи директорот на БЈБ , а во фаза се обуките на полициските службеници за соодветно постапување во соработка со ОБСЕ.

За Деркоски овие јубилејни 10 – ти избори се исклучително важни затоа што, како што рече, се клучот за нашиот влез на европската врата, но и дека освен на заштита на избирачкото право, треба да внимаваме и на здравјето на изборните органи и на здравјето на граѓаните.

XS
SM
MD
LG