Достапни линкови

Околу 9 отсто одѕив на првиот ден од референдумот во Русија


Гласање на референдумот во Русија

Централната изборна комисија на Русија соопшти дека одѕивот на првиот ден од еднонеделното гласање за уставни измени изнесува 9 проценти. Според комисијата, нешто повеќе од 10 милиони избирачи зилегле на гласање или гласале преку интернет што претставува 9,2 проценти од сите регистрирани гласачи. Со уставните измени се отвора патот за продолжување на владеењето на претседателот Владимир Путин за 12 години.

Почна седумдневниот референдум во Русија

Путин ги предложи уставни реформи на почетокот од оваа година и инсистираше да ги стави на национално гласање, иако тоа не се бара со закон. Планот предизвика остри критики од опозицијата и групите за човекови права кои не го нарекуваат ништо повеќе од обид за грабна моќ од страна на Путин. Според сегашните правила, на Путин му е забрането да бара трет последователен шестгодишен мандат.

XS
SM
MD
LG