Достапни линкови

Лукашенко ги обвини Русија и Полска за мешање во изборите


Александар Лукашенко

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги обвини Русија и Полска за „мешање“ на претстојните претседателски избори во земјата. Лукашенко, кој бара шести мандат, ги обвини активистите за објавување „лажни“ приказни на за да го дискредитираат него и неговото семејство пред изборите, закажани за 9 август. „Јасно е дека зад нив има мајстори за кукли. Тие се од двете страни на нас; во Полска и Русија. Тие користат најсовремени лажни технологии. Се мешаат во нашите избори инашите внатрешни работи“, изјави Лукашенко. Кремљ ги отфрли неговите тврдења.

САД ја повикаа Белорусија да ги почитува човековите права

65-годишниот Лукашенко се најде под оган откако потенцијалниот голем предизвикувач на изборите Викар Бабарика беше уапсен под обвинение за корупција на 18 јуни. Во исто време, владата се обиде да го затегне својот притисок врз медиумите, приведувајќи најмалку 14 новинари, од кои тројца беа осудени за покривање на протестите против Лукашенко во минатата недела.

XS
SM
MD
LG