Достапни линкови

САД ја повикаа Белорусија да ги почитува човековите права


Полицијата приведува еден од учесниците на протестите во Минск на 19 јуни

Американскиот Стејт департмент ја повика Владата на Белорусија да го подобри својот учинок во однос на човековите права и демократијата откако најмалку 14 новинари беа приведени, а тројца осудени за нивното покривање на протестите против претседателот Александар Лукашенко минатата недела.

„Слободните и фер избори се повеќе од она што се случува на денот на изборите. Ја повикуваме Владата на Белорусија да обезбеди рамномерни правила за сите кои сакаат да учествуваат на изборите, вклучително и во однос на регистрација на кандидати, пристап до медиуми, и други аспекти на кампањата “, соопшти Стејт департментот, додавајќи дека„ почитувањето на основните слободи, вклучително и слободите на мирно собирање, изразување и здружување е клучно за зајакнување на билатералните односи меѓу САД и Белорусија “.

Вчера се одржаа десетици судења, вклучително и околу предесет во главниот град Минск за учесниците на таканаречените протести „Синџири на солидарност“. Повеќето од лицата беа обвинети за учество во „неовластен настан“ или „непочитување на полицијата“. Некои од обвинетите беа новинари коиги покриваа протести на 19-20 јуни за поддршка на потенцијални независни и опозициски претседателски кандидати.

Белоруската асоцијација на новинари и 40 медиуми во земјата денеска објавија заедничка изјава со барање од владата да престане со „прогонот на новинарите“ и ги обвини властите за насилство врз медиумските работници.

XS
SM
MD
LG