Достапни линкови

САД: опасни терористички закани од Иран


Стејт департмент, Вашингтон

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп наведува дека „во 2019 година опстојуваа опасни терористички закани иако Иран, Исламска држава и другите екстремистички групи претрпеа неуспеси. Во својот годишен извештај за тероризам објавен вчера, Стејт департментот го нарекува Иран „најлошиот државен спонзор на тероризам кој врши терористички напади на глобално ниво“.

Повратниците од ИСИС-безбедносна закана за Македонија

Техеран, исто така, како што се наведува, и дозволилна Ал-Каеда да работи во Иран, а испраќал пари и борци во конфликтните зони во Авганистан и Сирија“. „Конечно, иранскиот режим продолжи да поттикнува насилство, директно и преку посредници, во Бахреин, Ирак, Либан, Сирија и Јемен“, се додава во извештајот.

XS
SM
MD
LG