Достапни линкови

ММФ со ажурирана прогноза за светската економија


Меѓународниот монетарен фонд денеска ќе ги објави своите ажурирани перспективи за светската економија. Најавувајќи го тоа портпаролот на ММФ Гери Рајс наведе дека темпото на закрепнување на американската економија може да биде побавно, но без да даде точна прогноза. Рајс рече дека кинеската економија добива замав, при што податоците за висока фреквенција покажуваат посилно закрепнување од очекуваното закрепнување на инвестициите и услугите до мај.

Светска банка предвидува најголем пад на економијата и раст на сиромаштијата

Директорката на ММФ, Кристалина Георгиева изјави дека Фондот најверојатно ќе ја ревидира надолу својата веќе песимистичка прогноза за контракција од3%во глобалното бруто домашно производство во 2020 година.

XS
SM
MD
LG