Достапни линкови

Локалните власти ги повикаа жителите да не го напуштаaт Пекинг


Пекинг со нови рестрикции откако повторно се забележани случаи на ковид-19

Локалните власти во Пекинг синоќа го повикаа населението да избегнува да патува надвор од градот, додека на жителите во населбите погодени од коронавирусот им е забрането да го напуштат градот. „Секој човек кој навистина мора да го напушти Пекинг, ќе мора да има потврда дека нема коронавирус, а тестот не смее да биде постар од седум дена“, изјави претставникот на локалната самоуправа во Пекинг, Чен Беи. Портпаролот на градската влада Су Хеџијан порано изјави денеска дека епидемиолошката состојба во Пекинг е „исклучително сериозна“.

Што се не знаеме за ковид-19?

Пекинг е во „трка со времето“ против новиот коронавирусот, наведе тој на новинарите, додавајќи дека градот мора да биде еден чекор пред епидемијата и да преземе најстроги мерки. Пекинг, со население од 21 милион, го зголеми секојдневниот скрининг на повеќе од 90.000 луѓе. Во Кина, според најновите дневни податоци, 27 лица се заразени со коронавирусот.

XS
SM
MD
LG