Достапни линкови

Респираторите од САД за помош на Русија пристигнаа во Москва


Американскиот воен авион на аеродромот во Москва со респираторите наменети за Русија

Американскиот воен авион кој ги пренесувал респираторите за помош на Русија во борбата со коронавирусот слетал во Москва.

„Само што пристигна американскиот авион со хуманитарната помош од луѓето од САД за луѓето во Русија. Во време на криза, САД и Русија мора да работат заедно во спасувањето на животи“, напиша на Твитер, портпаролката на амбасадата на САД во Москва, Ребека Рос.

Советот за безбедност на САД додаде дека пратката е дел од напорите за обезбедување на продукти на луѓето низ светот кои имаат потреба од нив и дека хуманитарната донација на респиратори ќе спасува животи во Русија.

САД ќе донираат респиратори на Русија

Американските власти планираат на Русија да и донираат 200 респиратори произведени во државата, која сега е на второто место по бројот на заболени од коронавирус. Во Русија се регистрирани 317.554 заболени, а 3009 починати од вирусот. Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова изјави дека очекува наредната пратка да пристигне следната недела.
XS
SM
MD
LG